Kadınlar darbeye karşı sokaklara iniyor

Çok sayıda kadın kurumunun desteği ile HDP Ankara Kadın Meclisi, 29 Temmuz Cuma günü Tuzluçayır Meydanı’nda Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla “Biz kadınlar darbeye karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz” sloganıyla miting gerçekleştirecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Kadın Meclisi, “Biz kadınlar Darbeye Karşı Özgürlüğümüzü Savunuyoruz” sloganıyla 29 Temmuz Cuma günü Tuzluçayır Meydanı’nda miting düzenliyor. Darbe sonrasında sokağa salınan gruplar tarafından özellikle Kürt ve Alevilere yönelik tehditlerin yoğunlaştığı Tuzluçayır’da saat 18.00’de düzenlenecek “Kadın Buluşmasına” çok sayıda kadın kurumu da destek veriyor.

Kadın kürsüsü

HDP Genel Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ve Milletvekili Filiz Kerestecioğlu‘nun da katılacağı mitingde kadınlar için ortak kürsü oluşturulacak ve kadınlar darbeye, OHAL’e ve iktidar savaşları nedeniyle Türkiye’yi uçuruma sürükleyen erkek zihniyetine karşı bir biriyle paylaşımda bulunacak.

Darbeyi yapan erkek güçlenen erkek

Gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısında bulunan HDP İl Eş Başkanı Birsen Kaya, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sokakların tamamen erkek karakterli olduğunu belirterek, “Muhafazakar siyaset izleyen iktidarın toplumda yarattığı erkek egemen zihniyet kendini sokaklarda da gösterdi. Saray iktidarı ve arkasında olanlara bakarsak erkeklikle güçlendiğini görüyoruz” diye konuştu.

Kadın iradesini sokaklara taşıracağız

Kadınların toplumsal hayattan, sokaktan ve siyasetten soyutlanmaya çalıştıklarının altını çizen Kaya, “Biz HDP olarak buna karşı kadınların sözünü söyleyeceği, siyasette kendi sesiyle, kendi bilinciyle var olacağını göstermek adına sokaklarda olacağız. Siyasette kadın kimliği ve iradesini güçlü bir şekilde sokaklara taşıyacağız” dedi. Kaya, aynı zamanda darbeden, OHAL’den, baskıcı politikalardan rahatsız olan ve Türkiye’nin gittiği noktadan rahatsız olan bütün kadınları da mitinge katılmaya çağırdı. (DİHA)

HDP’nin 8 kentte ‘Darbelere hayır, demokrasi hemen’ mitingleri bugün Dersim’le başlıyor

hdp-miting-ankara-1
2 thoughts on “Kadınlar darbeye karşı sokaklara iniyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir