Slogan atmaktan 80 yıl hapis isteniyor

Mersin’de aralarında HDP, Birleşik Devrimci Parti, TÖP-G, HDK, ESP ve SGDF üyelerinin de bulunduğu 16 kişi hakkında MLKP propagandası yaptıkları iddiasıyla hazırlanan iddianame Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Sadece slogan attıkları için yargılanan 16 kişi hakkında ayrı ayrı 1 yıl ila 5 yıl arasında cezalandırılmaları isteniyor.

Mersin’de aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Birleşik Devrimci Parti, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖP-G), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin de bulunduğu 16 kişi hakkında Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla açılan dava kabul edildi. Mersin Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianameye ise 22 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da katledilen Şirin Öter ve Yeliz Erbay için yapılan anma konu oldu. Anmaya katılan Kahraman Oğuz, Hüseyin Gür, Müslüm Tank, Özgür Polat, Sevgi Aktaş, Halil Göktürk, Umut Çevik, Pelin Kahiloğulları, Yusuf Gözen, Ufuk Sultanoğulları, Mustafa Ğöğüş, Esra Güzel Ersoy, Güngör Didar Gül, Mert Üçler, Nurcan Tunç, Besime Özveren hakkında 1 yıl ila 5 yıl arasında cezalandırılmaları isteniyor.

‘Terör örgütünün’ açık alan örgütlenmesi sayıldı

Savcılık tarafından 6 Mayıs 2016 tarihinde hazırlanan ve 13 sayfadan oluşan iddianamede Marksist Leninist Komünist Parti’nin (MLKP) legal ve illegal yapılanması anlatıldı. Hazırladığı iddianame de savcılık, “MLKP örgütü tarafından kurulduğu değerlendirilen açık alan oluşumları” diyerek, SGDF, ESP, Bilim, Eğitim, Estetik, Kültür ve Sanat Vakfı (BEKSAV), Emekçi Kadınlar Derneği (EKD), Liseli Öğrenciler Birliği (LÖB) örgütleri ile Atılım Gazetesi ve Etkin Haber Ajansını (ETHA) basın kuruluşlarını sıraladı.

‘Tek suç slogan atmak’

Tüm bunlara derneklerin yaptığı tüm faaliyetleri de sıralayan savcılık, yaptığı bilgilendirmeden sonra ise İstanbul’da 22 Aralık gecesi polisle girdiği çatışmada yaşamını yitiren Şirin Öter ve Yeliz Erbay için Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan basın açıklamasının örgüt propagandasına döndüğünü belirtti. 40 kişilik bir grupla yapılan basın açıklamasına katılan 16 kişi için attıkları sloganları delil olarak sayan savcılık, şüphelilerin cezalandırılmasını istedi. Anma etkinliğinde atılan ve savcılık tarafından propaganda sayılan sloganlar ise şöyle: “Katil devlet hesap verecek”, “Yeliz’den Şirin’e yürüyoruz zafere”, “Devrim Şehitleri ölümsüzdür”, “Şehitler yaşıyor, komünistler savaşıyor” ve “Yeliz Erbay Ölümsüzdür.”

Farklı siyasi parti ve temsilcilerinden oluşan 16 kişinin MLKP’nin propagandasını yaptığı iddia edilen iddianame de ise 16 kişi hakkında savcılık tarafından ayrı ayrı propaganda suçundan cezalandırılmaları istenirken ilk duruşma 5 Eylül tarihinde görülecek. Ayrıca soruşturma kapsamında şüpheliler hakkında ” Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama” suçlarından da ayrıca soruşturma başlatıldığı belirtildi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir