ÇHD: Külter’in kaybedilmesi fevri değil organize

Kendisinden 64 gündür haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini soran ÇHD Adana Şubesi, Hurşit Külter’in fevri ya da rastlantısal bir kayıp vakası olmadığını, organizeli bir kayıp vakası olduğuna dikkat çekti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi, kendisinden 62 gündür haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sormak amacıyla İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Eyleme HDP, HDK, ESP, BDSP ve EMEP üyeleri de destek verdi.

“Hurşit Külter nerede?” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını ÇHD Şube Başkanı Sefa Aydoğan yaptı. Külter’den 62 gündür haber alınmadığını belirten Aydoğan, Külter için yapılan tüm başvurulardan herhangi bir sonuç alınmadığını söyledi. “Bölgede kuş uçurtmayan devlet nasıl oluyor da gözaltına aldığı ve özel harekâtçılarca Twitter’dan ilan edilen Külterin akıbeti hakkında bilgi sahibi olamaz” diyen Aydoğan, bunun inandırıcı olmadığını ve tüm çabalara rağmen Külter’den haber alınmamasının ne anlama geldiğini sordu.

Bugüne kadar AKP’nin propaganda aracı olarak kullandığı “Bizim dönemimizde gözaltında kayıplar yok” söylemlerinin boşa çıktığını aktaran Aydoğan, “Hurşit Külter nerede?” sorusu Kürt halkı ve Türkiye’nin ilerici demokrat kamuoyu açısından hafızasındaki eski anıları yeniden canlandırdığı için önemli olduğuna işaret etti.

Hurşit Külter olayının “fevri” ya da “rastlantısal” olmadığına dikkat çeken Aydoğan, Şırnak Emniyet Müdürlüğü ile Şırnak Tugay Komutanlığı’nca gerçekleştirilen “organize bir gözaltında kayıp vakası” olarak göründüğünü vurguladı. Aydoğan “Hurşit Külter nerede?” sorusunun yanıtını bulana kadar sormaya devam edeceklerini ifade etti.

Açıklama sonrası oturma eylemi yapıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir