CHP’li Fatma Hürriyet: Cadı avı kaygılarımız haklı çıktı

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, OHAL kapsamında alınan son kararları eleştirerek operasyonların cadı avına dönüşmemesini istedi.

KESK’i ziyaret eden CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e açığa alınan üyeleri hakkında bilgi veren KESK Dönem Sözcüsü ve Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Ethem Kartal, 10 üyelerinin çeşitli nedenlerle açığa alındığını aktardı. Cadı avına dönüşen açığa alma uygulamaları kapsamında Eğitim-Sen Kocaeli Şubesinden 3, Tümbel-Sen’den 3 BES’ten 3, ESM’den 1 üyelerinin açığa alındığını ifade eden Kartal, “Demokrasinin yerleşmesini arzu ettiğimizi sürekli vurguladığımız bir ortamda bunların yaşanması bizi endişelendirmektedir” diye konuştu.

‘HÜKÜMETİN KHK’LERLE KAMU VİCDANINI KANATMAYA HAKKI YOK’

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise “Cadı avı” ile ilgili kaygılarında haklı çıktıklarını belirtti. Kapatılan gazetelerden de bahseden Hürriyet, “Özellikle Kocaeli’deki bazı basın organlarının kapatılması, çalışan basın emekçilerinin yaşadığı mağduriyetler endişe vericidir ve cadı avı ile ilgili kaygımızı haklı çıkarmaktadır. Hiçbir zaman, basın ve ifade özgürlüğünü engelleyecek uygulamaların arkasında olmadık. Hükümetin darbecilerle mücadele ederken çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle kamu vicdanını kanatmaya hakkı yoktur. Sürdürülen mücadelenin cadı avına dönüşmesini tasvip etmiyoruz. Masum insanların temel hak ve özgürlüklerinin gasp edilmemesi ve yaşanan mağduriyetlerin önlenebilmesi için gereken hassasiyetin gösterilmesi yönünde taraf olacağımızın bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı. (Evrensel)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir