Dinmeyen Gezi yarası! Kadir Topbaş: Topçu Kışlası’nı yapacağız

Erdoğan’ın darbe girişiminden sonraki günlerde Taksim’de toplanan AKP’lilere “İsteseler de istemeseler de Topçu Kışlası’nı yapacağız” açıklamasının ardından bu sefer de Topbaş yine sözü Topçu Kışlası’na getirdi. ” Taksim Topçu Kışlası’nı yapacağız” İBB Başkanı Kadir Topbaş, darbe girişiminde öldürülenler için Pendik’te yapılan çok tepki çeken ‘Hainler Mezarlığı’ ile ilgili Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile konuştuğunu belirterek, “Din İşleri Yüksek Kurulunda bir toplantı yapmışlar. Ailelerin rencide olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi. ‘Tabelayı kaldırmanız doğru olur’ dedi. Ben de kaldırttım” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Topbaş, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı eylemlerin yoğun olduğu Çengelköy’ü ziyaret etti.

Darbe girişiminde bulunan askerlerin cenazelerinin defnedildiği ‘Hainler Mezarlığı’ konusundaki eleştirileri bildiğini ve bu konuda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile konuştuğunu aktaran Topbaş, “Din İşleri Yüksek Kurulunda bir toplantı yapmışlar. Kendisi, ailelerin rencide olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi. ‘Tabelayı kaldırmanız doğru olur’ dedi. Ben de kaldırttım” ifadelerini kullandı.

“TAKSİM’E TOPÇU KIŞLASI’NI YAPACAĞIZ”

Erdoğan’ın darbe girişiminden sonraki günlerde Taksim’de toplanan AKP’lilere “İsteseler de istemeseler de Topçu Kışlası’nı yapacağız” açıklamasının ardından bu sefer de Topbaş yine sözü Topçu Kışlası’na getirdi.

Osmanlı döneminde Topçu Kışlası’nın olduğunu, bir mimar olarak ön yargılı duruşu kabul edemediğini söyleyen Topbaş şunları söyledi:

Taksim Topçu Kışlası’nı yapacağız. Cumhurbaşkanımız zaten net söylüyor. Fonksiyon olarak sanat galerisi düşünüyoruz. Onun için çok fazla ağaç kaldırılmıyor. O ağaçlar çok eski değil. Sanat galerisinin altında iç ve dışa bakan kafeler düşünüyoruz. İnsanların Şanzelize’ye gittiği gibi gelip orada kafelerde de geç saatlere kadar oturduğu gibi bir sanat galerisi olabilir. Bunun proje çalışmaları devam ediyor. Altında otoparkı da olacak. Bununla ilgili kurul kararları vardı. Mahkeme kararları da yapılabileceği yönünde netleşti. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu eserin yapılmasının doğru olacağını söyledi. Kentin kültürüne hizmet edecek.”

Taksim AKM’de her şeyin bir arada yapıldığını ve bunun yanlış olduğunu ileri süren Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız söylüyor. Orada İstanbul Büyükşehir Belediyemize ait otoparkı da katarak, mimarlarımızın güzel projesiyle bir opera binasının hayata geçmesi lazım. Yıllardan beri bu şekilde duruyor. Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ne de karşı çıkıldı. Yaptık, şu anda mükemmel bir tiyatro salonu olarak hizmet veriyor.”

“Demokrasi nöbetleri bittikten sonra Kabataş meydan projesi inşaatı başlayacak”

Kabataş Meydan Projesi’nin İstanbul için çok önemli olduğunu savunan Topbaş, bu konuya ilişkin ise şunları kaydetti:

“Demokrasi nöbetleri biter bitmez inşaat başlayacak. Kabataş çok güzel bir yer olacak. Orada baraka tarzındaki vapur iskelelerine sahip çıkıyorlar. Tenekeden yapılmış basit yapılar. Trafikten şikayet ediliyorsa, Kabataş bir düğüm noktasıysa bunlar yapılacak. Net söylüyorum, ne gerekiyorsa yapacağız.”

Topbaş ayrıca yeni ulaşım projeleri kapsamında Tarihi Yarımada’da elektrikli otobüslerin çalışacağını bildirdi. (Kaynak: BirGün)

 
One thought on “Dinmeyen Gezi yarası! Kadir Topbaş: Topçu Kışlası’nı yapacağız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir