DTK’dan Nusaybin çağrısı: El ele verelim

Aylarca kuşatma ve saldırı altında kalan Nusaybin için yazılı açıklama yapan DTK, Kürtlere ulusal seferberlik çağrısında bulunarak, kentin yeniden inşası için el ele verilmesini istedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yaptığı yazılı açıklamada Nusaybin’in yeniden inşası için herkesi destek vermeye çağırdı.

Kürt halkının meşru ve demokratik taleplerine karşı devlet ve AKP’nin gerçekleştirdiği topyekûn imha seferberliği birinci yılını geride bıraktığı belirtilen açıklamada, bu bir yıllık zaman içerisinde Kürt halkına ve yerleşim yerlerine karşı büyük bir kıyım ve yıkımın gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında, “Silvan, Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, Şırnak, İdil, Yüksekova, Dargeçit Kürt il ve ilçelerine dönük yürütülen askeri operasyonlarla tam bir soykırım hedeflendi. Yurtsever halkımız, kendisinin iradesine ve varlığına kasteden bu imha siyaseti ve uygulamalarına karşı büyük bir direniş ortaya koyarak, imha ve soykırım operasyonlarının başarıya ulaşmasını engelledi.

Yapılan imha ve soykırım operasyonları sonucunda, bini aşkın çocuk, genç, yaşlı, kadın sivil insanımız katledildi, binlercesi yaralandı. Saldırı altına alınan bütün şehirlerimiz, havadan ve karadan yapılan bombardımanlarla yakıldı, yıkıldı ve tam bir harabeye dönüştürüldü.” denildi.

Gün birlik olma günüdür

Kürtlere dayanışma çağrısında bulunan DTK, “Topyekûn bir halk olarak çok zorlu bir süreç yaşadığımız gerçektir. Ama bütün bu yaşadıklarımızı deneyim ve tecrübelerimizle büyük bir kazanıma dönüştürmekten başka bir seçeneğimizin olmadığı da bir gerçektir. Gün birlik olma ve dayanışmamızı en üst düzeyde hayata geçirme günüdür. Yaralarımızı el ele vererek sarmak zorundayız.” dedi.

‘İnşa için el ele verelim’

Nusaybin’de aylardır süren sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı hatırlatılan açıklamanın devamında şöyle denildi: “Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından, Nusaybin’i yeniden inşa etmek, halkımızın yaşadığı mağduriyet ve yıkımların üstesinden gelebilmek için hep birlikte Nusaybin halkıyla dayanışma içinde olmamız ahlaki, vicdanı ve ulusal görevimizdir.
Bu temelde bütün halkımızı ve halkımızın tüm dostlarını Nusaybin’in yeniden inşa edilmesi çalışmalarına katkı ve destek sunmaya, yapacakları bütün yardımları Rojava Derneği üzerinden yerine ulaştırmaya çağırıyoruz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir