Erdoğan ODTÜ, Gazi ve Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimlerini tanımadı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 9 üniversiteye aralarında ODTÜ, Gazi ve Ankara’nın da olduğu 9 üniversiteye rektör atadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ODTÜ, Gazi ve Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimlerini tanımadı, seçimlerde birinci olan adaylar yerine, arka sıralardaki isimler rektör olarak atandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 9 üniversiteye aralarında ODTÜ, Gazi ve Ankara’nın da olduğu 9 üniversiteye rektör atadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ODTÜ, Gazi ve Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimlerini tanımadı, seçimlerde birinci olan adaylar yerine, arka sıralardaki isimler rektör olarak atandı.

Cumhurbaşkanı’nın atama kararına göre:

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Erkan İbiş’i,

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Alim Yıldız’ı,

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı,

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. İbrahim Uslan’ı,

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı,

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne yeniden Prof. Dr. Süleyman Baykal’ı,

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ü,

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu,

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Bahri Şahin’i, atadı.

Üniversitelerde rektörlük seçimlerinin sonuçları ise şöyleydi:

ODTÜ: 12 Temmuz 2016 Salı günü  ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda yapılan seçime 630 öğretim üyesi katılmıştı. Prof. Dr. H. Nevzat Özgüven 270 oy almıştı. Seçimde 117 oy alarak ikinci olan Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök rektör olarak atandı.

Cumhuriyet Üniversitesi: 12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerinde 845 akademisyenden 801’I oy kullandı. Rektörlük seçimlerinde, mevcut rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, 280 oy alarak ilk sırada yer aldı. 158 oy alarak ikinci olan  Prof. Dr. Alim Yıldız rektör olarak atandı.

Çukurova Üniversitesi: 12 Temmuz’da gerçekleştirilen rektör adaylığı seçiminde

1032 öğretim üyesinden 948’i oy kullandı. Oyların 746’sı Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a verildi. Seçimde, Prof. Dr. Dilek Özcengiz 124, Prof. Dr. Enver Alper Güvel 38 oy almıştı. Oylamada birinci olan Kibar rektör olarak atandı.

Gazi Üniversitesi: Rektörlük seçimlerinde 261 oy alan Derviş Yılmaz ile 236 oy alan Sacit Turanlı yerine, 187 oyla rektörlük seçimlerinde 4. sırada yer alan Prof. İbrahim Uslan rektör olarak atandı.

İnönü Üniversitesi: Rektörlük seçimlerinde 791 oydan 739’u kullanıldı 5 geçersiz, 734 de geçerli oy çıktı. Kullanılan oyların 359’unu alan Prof. Dr. Ahmet Kızılay birinci olurken, Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut 181, Ord. Prof. Dr. Cafer Özkul 90, Prof. Dr. Cengiz Ara 35, Prof. Dr. H. Bayram Kaçmazoğlu 28, Prof.Dr. İlhan İçen 35 oy aldı. Birinci seçilen Ahmet Kızılay rektör olarak atandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi: 1011 akademisyenin oy kullandığı seçimde 575 oyla mevcut rektör Süleyman Baykal birinci seçilmişti. Diğer aday Prof.Dr.Orhan Aydın ise 401 oy almıştı. Süleyman Baykal rektör olarak atandı.

Ankara Üniversitesi: Ankara Üniversitesinde ise mevcut rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, 891 oyla birinci sırada yer almıştı. Adaylardan Prof. Dr. Çetin Atasoy 467, Prof. Dr. Mehmet Birey 145, Prof. Dr. Ahmet Çolak 134 oy almıştı. Rektörlüğe tekrar Erkan İbiş atandı.

Trakya Üniversitesi: Rektörlük seçimlerinde 704 öğretim üyesinden 647 si oy kullandı. Seçimlerde, Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu 279, Prof. Dr. Yener Yörük 219, Prof. Dr. Ahmet Günşen 82 oy almıştı. Seçimlerde birinci olan Erhan Tabakoğlu rektör olarak atandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi: Rektör Adayı Belirleme Seçimi  12 Temmuz 2016 Salı günü gerçekleşti. Seçimlerde; Prof. Bahri Şahin 267 oy, Prof. Faruk Yiğit 206 oy almıştı. Seçimlerden birinci çıkan Bahri Şahin rektör olarak atandı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir