Gazeteci Mumay serbest 20 gazeteciye tutuklama talebi

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve aralarında Bülent Mumay ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu 21 gazeteci Bülent Mumay adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 20 gazeteci tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında Bülent Mumay ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu 21 gazetecinin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki savcılık sorguları tamamlandı. Gazetecilerden Bülent Mumay, adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Nazlı Ilıcak’ın da aralarında olduğu 20 gazeteci tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gözaltındaki gazeteci Mumay’a darbe gecesi tweetleri soruldu

bulent mumay

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde gazetecilerin ifadeleri dört savcı tarafından alındı. Adliye’ye getirilen gazetecilere kelepçe takılmadığı görüldü. Savcılıktaki ifade işlemi sona eren gazeteci Bülent Mumay’a attığı tweetlerinin sorulduğu öğrenildi.

Avukat Ümit Kurt, Mumay’ın sorgusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurt, müvekkilinin ifadesini alan 4-5 savcının, darbe gecesi attığı tweetleri sorduğunu belirtti. Savcılar ayrıca Mumay’a “Gülen Cemaati’nin basın kolu olduğuna” yönelik iddiayı sordu. Mumay ise bu iddiaları reddetti ve muhalif bir gazeteci olduğunu söyledi. Mumay’a, Gülen Cemaati için ‘Terör örgütü diyor musunuz?’ diye de sorulması dikkat çekti.

Öte yandan meslektaşları Mumay için dayanışma çağrısı yaptı. Birçok gazeteci, Twitter’dan “#GazetecilikSuçDeğildir”, “#FreeBulentMumaytheJournalist” ve “#GazeteciBülentMumaySerbestBırakılsın” hastagları ile dayanışma mesajları attı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir