Kürkçü: Erdoğan Beştepe’ye CHP Taksim’e davet etmedi

İzmir’de “Darbelere hayır demokrasi hemen” mitinginde konuşan HDP İzmir Milletvekili ve HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’a “Beştepe’de bu masada HDP’de olmalı” yönünde atfedilen sözlerine dikkat çekerek, “Onu bırakın CHP, HDP yetkililerini Taksim’deki mitinge davet etseydi Türkiye bu durumda olmazdı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılımıyla “Darbelere hayır demokrasi hemen” şiarıyla miting düzenledi. Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen mitinge binlerce kişinin yanı sıra İzmir Emek, Barış ve Demokrasi Platformu üyesi kurumlar ve HDP Milletvekilleri Müslüm Doğan, Ertuğrul Kürkçü, Mizgin Irgat ile CHP İzmir il yöneticileri de katıldı. “Tecrite hayır çözüm İmralı’da”yazılı dövizler taşınarak, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı mitingte özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

hdp-izmir-miting-2Mitingde konuşan HDP İl Eş Başkanı Mafuz Güleryüz, darbenin demokrasinin olmadığı her yerde var olacağını vurgulayarak, askeri ve sivil darbeye de karşı olduklarını ve asla kabul etmeyeceklerini belirtti. Güleryüz PKK Lideri Abullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını istedi.

‘Meclis eleştiri için yoksa ne için var’

Ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, dokunulmazlıkları kaldırılmasına rağmen seçildikleri meclisin halkın gerçek meclisi olması için mücadeleye devam edeceklerini de belirtti. Darbeden sonra Türkiye’nin geleceğinin tartışıldığını söyleyen Kürkçü, bu gelecekte HDP’ye yer verilmediğine işaret etti. Beştepe’deki buluşmaya Sırrı Süreyya Önder’in “sayın öcalan” sözleri gerekçe gösterilerek HDP’nin davet edilmemesini eleştiren Kürkçü, “Meclis eleştiri için yoksa ne için vardır. Biz Tayyip Erdoğan’ın askerleri değiliz” diye konuştu.

“Darbe ile bize ölümü gösterip sıtmaya razı etmek istiyorlar. Ne ölüme ne sıtmaya razıyız” diyen Kürkçü, silah altına alınan zorunlu erlerin linç edilmesinin kabul edilemez olduğunu da belirterek, erlerin bir an önce tahliye edilmesini istedi. Darbe ve OHAL’e karşı demokratik cumhuriyet talep etmeye devam edeceklerini vurgulayan Kürkçü, “Ya demokrasi ya demokrasi” dedi. “Bu darbenin olacağını sevgili yoldaşımız Kürt halk önderi Abdullah Öcalan defalarca söyledi” hatırlatmasında bulunan Kürkçü, ukalaların bununla dalga geçtiğini söyleyerek, darbe mekaniğinin devreye girdiğini söyledi.

‘Erdoğan Beştepe’ye CHP Taksim’e davet etmedi’

Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslenen Ertuğrul Kürkçü, “Tayyip Erdoğan’a demişsiniz burada HDP de olmalıydı. Teşekkür ederiz iyi yapmışsınız. Ancak biz orada olmasak da geçen hafta taksimde Kürt halkının bir tek temsilcisi konuşabilmiş olsaydı, dokunulmazlıklarımızın kaldırılırken ‘iyi olur’ demeseydiniz çok daha iyi olurdu. Sizin bizim orada olmamızı söylemeniz değil, demokrat olmaya ihtiyacınız var” dedi.

Miting’den sonra dağılan gruplar ile polis arasında kısa süreli arbede yaşanırken, HDP’lilerin araya girmesi ile olay çıkması engellendi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir