Okullarda da OHAL ilan edildi

Darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı da okullar için OHAL kapsamında ‘güvenlik tedbirleri’ aldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il ve ilçe müdürlüklerine gönderilen ‘Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri’ başlıklı bir genelge ile yeni eğitim-öğretim yılında uygulanmaya konulacak uygulamalara yer verildi.

Uygulamaya sokulacak güvenlik tedbirleri için genelgede, “Bakanlığımız, okullar ile özel eğitim kurumları ve barınma merkezlerinde üzücü olaylarla karşılaşılmaması için mevzuat esasları doğrultusunda emniyet ve güvenlik tedbirleri aksatılmadan uygulanacaktır” denildi.

OKULLARDA FİŞLEMELER YAYGINLAŞIYOR

Genelgeye göre, gizli dereceli birim ve kısımlarda çalışan personel hakkında ‘güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması’ adı altında fişleme faaliyetlerine ağırlık verilecek. Okula yapılan giriş-çıkışlar kayıt altına alınırken, okul bahçesine hiçbir araç alınmayacak. Sadece öğrenci servis araçlarının okul çevresine park etmesine izin verilecek.

Okul binalarının etrafı da yine duvar ve tel örgüyle çevrilirken, belirli noktalara güvenlik kulübesi inşa edilecek.

‘TESİSATÇI BİLE ARANACAK’

Okula çalışma saatleri dışında girmek isteyen personel, birim amirlerine veya güvenlikten sorumlu birime önceden bildirilecek.

Okula tamir ve tesisat için gelen kişilerin alet edevatı, taşıdığı çanta ve torbaları da yine girişte kontrol edilecek. Onarım süresince kontrol amacıyla bu kişilerin yanında refakatçi bir personel olacak. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir