Roboskili aileler: 34 kişinin katili Erdoğan’dır

Darbe girişimi sonrası olarak tutuklanan Uludere Hudut Tabur Komutanı Jandarma Binbaşı Hüseyin Erten’i, Roboskî katliamının sorumlusu olarak gösteren AKP Hükümeti ve medyası, bir kez daha siyasi sorumluluktan kaçma çabasına girdi. Bugüne kadar failler yerine, adalet arayışlarına çıktıkları için kendileri cezalandırılan Roboskili ailelere göre, yitirdikleri 34 canın ilk sorumlusu dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan.

Çoğunluğu henüz çocuk yaşta 34 sivilin, sınır ticareti yaparken Türk savaş uçakları tarafından yüklerini taşıdıkları katırları ile birlikte Roboskî’de bombalanarak katledilmesinin üzerinden geçen 4,5 yılda, katliamının faillerinden hesap sorulmayıp açılan dava dosyası yargı mekanizması içerisinde dolaştırılıp en sonunda tozlu raflara kaldırıldı. Katliamın sorumlularından hesap sormak yerine, onları ödüllendirip, adalet arayışına çıkan Roboskîli aileleri cezalandıran AKP Hükümeti, kendisine yönelen darbe tehdidi sonrası tutuklanan Uludere Hudut Tabur Komutanı Jandarma Binbaşı Hüseyin Erten’i katliamın sorumlusu olarak dillendirmeye başladı.

AKP’nin içerisinde bulunulan ortamı medyası aracılığı ile kendi lehine kullanmaya çalışarak sorumluktan kaçma dönük girdiği bu çabaya, Roboskili ailelerden yanıt gecikmedi.
Katliamda oğlu Erkan’ı kaybeden Felek Encu, katliamın yaşandığı günden bu yana devlette çalmadık kapı bırakmadıklarını, ancak o kapıların her seferinde yüzlerine kapatıldığını söyledi.
15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası bazı kişilerin Roboskî katliamı ile ilgili gözaltına alınıp, tutuklandığının ileri sürüldüğüne dikkat çeken anne Encu, “Madem katliamla ilgili gözaltına alındılar, bu rütbeliler neden bugüne kadar gözaltına alınmadı? Neden bu güne kadar bir sorumlu ortaya çıkartılmadı. Peki bu katliamın siyasi tarafı kim? Onlardan kim hesap soracak?” sorularına yanıt istedi.
Bu katliamın askeri sorumluları kadar siyasi sorumlularının da yakalarını bırakmayıp, hesap soracaklarını söyleyen anne Encu, “Bu katliamı darbecilere yıkıp kendilerini temize çıkartacaklarını zannetmesinler. Onlar da bu darbeciler kadar suçludurlar” dedi.

‘Kendisini temize çıkarmak için mi?’

AKP Hükümeti’nin Roboskî katliamını sorumluluğunu iki veya üç isme yıkmaya çalıştığını belirten Encu, askeri sorumlular kadar dönemin Başbakanı olan Recep Tayip Erdoğan’ın da suçlu olduğunu vurguladı.

“O katillerle yüz yüze gelmek istiyorum. Devlete, siyasi sorumlulara, oğlumu katledenlere öfkeliyim. 5 yıldır medyasını, herkesi susturan ve ses çıkartmayan Erdoğan, neden şimdi Roboskî faillerini ortaya çıkartıyor! Kendisini temize çıkarmak için mi?” diyen Encu, cemaat kadar AKP’nin de bu katliam nedeniyle suçlu olduğunun altını çizdi.

Roboski-Der Başkanı: Sorumluluğu 1 kişiye yüklemelerini şaşkınlıkla karşılıyoruz

Roboski-Der Başkanı Veli Encu de katliamın üzerinden geçen 239 haftadır devlet yetkililerine seslendiklerini, ancak her defasında faillerin gizlendiğini ifade etti. Encu, “Aradan geçen 4.5 yıla rağmen şimdi çıkıp katliamın sorumluluğunu 1 kişiye yüklemelerini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Burada Roboskî katliamında birçok askeri yetkilinin sorumluluğu olduğu açıktır. Bütün askeri yetkililerinin cezalandırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Dönemin Başbakanı olan Erdoğan da sorumludur’

Katliamda kardeşi Cihan Encu’yü kaybeden Hüseyin Encu ise geçen yıllar boyunca katliamın sorumlularının sürekli sakladığı üzerinde durdu.

“Bir basın açıklaması yaptığımızda bile bize soruşturmalar açıldı. 34 insanı katledenler yıllarca gizlendi. Onların yerine bizler yargılandık” diyen Hüseyin Encu, 15 Temmuz sonrası yeniden Roboskî’nin üzerinde durulmaya başlanmasının şaşırtıcı olduğunu dile getirdi. Encu, bu duruma dair şunları söyledi: “Önümüze rütbesi düşük bir asker atıp katliamın sorumlusu budur diyorlar. Fakat biz biliyoruz ki gözaltına alınan Abdullah Baysal ve Hüseyin Erten’in üzerine tek yıkmasınlar. Tek başına o komutanlar o F-16’ları kaldıramazlar, dönemin Başbakanı olan Erdoğan da sorumludur.”

‘Hesap sorana kadar susmayacağız’

İktidarın bugün kendisini temize çıkartmaya çalıştığını söyleyen Encu, “Peşlerini bırakacağımızı zannetmesinler. En büyük sorumlular AKP ve o dönemin Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’dır. Davamızın peşindeyiz, onlardan da hesap sorana kadar susmayacağız” dedi.

‘Allah büyüktür kendi içlerinde birbirlerini yediler’

Darbe girişiminin ardından katliamın sorumlusu olarak önlerine birkaç darbecinin atıldığını, ancak asıl sorumluların siyasi iktidarın kendisi olduğunu vurgulayan isimlerden biri de katliamda oğlu Selam Encu’yü kaybeden Semire Encu.

Tayyip Erdoğan’ın da parmağının gerçekleştirilen katliamda olduğundan emin olduklarını dile getiren anne Encu, tepkisini “Bugüne kadar akıları neredeydi. Türkiye’de gitmediğimiz hiçbir yer kalmadı, ama yine de sonuç alamadık. Her namaz kıldığımda Allah’a dua ediyordum çocuklarımızın hesabını onlardan sor diye. Allah büyük işte, kendi içlerinde birbirlerini yediler” sözleriyle dile getirdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir