Urfa’da 6 gündür işkence gören iki genç açlık grevinde

Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen adlı devrimci gençler, 6 gündür Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde işkence altında. Açlık grevinde olan gençlere şeker dahi verilmiyor. Savcı, gençleri, zorla serum takılması için hastaneye sevk etti. Gençler reddettiği için doktor savcı talimatını yerine getirmedi.

Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen adlı devrimci gençler, 6 gündür Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde işkence altında.

OHAL gerekçesiyle avukatların, iki genç müvekkilleriyle görüşmesi çok zor koşullar altında yapılabiliyor. Avukatları, 6 gün içinde 3 kısa görüşme yapabildi.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya’dan alınan bilgiye göre; iki devrimci genç kaba dayak, çıplak arama, tecavüz ve ölüm tehdidi, haya sıkma gibi işkencelere tabi tutuldu. Genç’e zorla kolonya içirmeye çalıştılar. Genç ve Kösemen, sorgu boyunca çıplak şekilde, gözleri bir bez parçasıyla ve elleri arkadan bağlı şekilde tutuluyor.

ŞEKER DAHİ VERİLMİYOR

İşkenceyi protesto etmek için 6 gündür açlık grevinde olan gençlere, şeker dahi verilmiyor. Avukatları, polisin “Savcı şeker için izin vermedi” demesi üzerine, savcıya açlık grevinde olan müvekkillerine şeker verilmesi için başvuruda bulundu. Savcı, gençlerin talebi olan şekeri vermek yerine, gençlere zorla müdahalede bulunulması için hastaneye sevk etti.

Ancak Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen, serum bağlanmasını reddetti. Doktorlar da gençlerin talebini yerine getirdi, serum bağlamadı. İki genç, yeniden Urfa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gençlere ayrıca, işkence gerçeğini duyuran avukatlarını reddetmeleri için zorla tutanak imzalatılmak istendi. Gençler, şiddete rağmen tutanağı imzalamadı.

Haklarında Urfa savcılığı tarafından açılan herhangi bir soruşturma dahi olmayan iki devrimci gencin, ne zaman adliyeye sevk edilecekleri bilinmiyor. (ETHA)

İşte OHAL: Urfa’da 2 genç 5 gündür işkence altında

OHAL uygulamaları; Urfa’da gözaltındaki 2 kişi avukatlarıyla görüştürülmüyor

Foto: Mehmet Ali Genç/Arşiv
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir