YAŞ kararları açıklandı: TSK yüksek komuta kademesi değişmedi

15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişiminden 13 gün sonra toplanan Yüksek Askeri Şûra’da, TSK’nın yüksek komuta kademesinde değişiklik olmazken, 99 albay, general ve amiralliğe yükseltilirken, 48 general ve amiral de emekliliğe sevk edildi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 5 saat süren toplantının ardından alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından açıklandı.

Daha önce Genelkurmay Karargahı’nda yapılan YAŞ toplantısı, ilk kez Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, toplantının ardından YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sundu.

Erdoğan’ın onayının ardından kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıkladı.

15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişiminden 13 gün sonra toplanan Yüksek Askeri Şûra’da, TSK’nın yüksek komuta kademesinde değişiklik olmazken, 99 albay, general ve amiralliğe yükseltilirken, 48 general ve amiral de emekliliğe sevk edildi.

Kalın’ın açıkladığı görevlendirmeler şöyle:

Genelkurmal Başkanı Hulusi Akar göreve devam ediyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak devam ediyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu devam ediyor.

Donanma Komutanı Veysel Kösele göreve devam ediyor..

Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal görevine devam ediyor

Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Musa Arsever 2. Ordu Komutanı İsmali Metin Temel, 3. Ordu Komutanı İsmail Savaş devam ediyor.

Kara Kuvvetleri Eğitim Doktorin Komutanlığı’na (EDOK) Tahir Bekiroğlu getirildi.

Genelkurmay 2. Başkanlığı’na Ümit Dündar getirildi.

Yüksek Askeri Şûra’ya toplantısından önce, Olağanüstü Hal Kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararname’yle aralarında 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adet Huduti, YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 149 general, 1099 subay, 436 astsubay TSK’dan ihraç edilmiş ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı’na bağlanmıştı.

TSK’dan yapılan açıklamada, 29 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere; 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 99 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken; 20 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 47 general ve amiralin, kadrosuzluk nedeniyle 29 Temmuz 2016 tarihinden itibaren, 1 generalin ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren emekli olacağı aktarıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.”

YAŞ kararları doğrultusunda Korgeneral Musa Avsever, orgeneral rütbesine terfi ederken, Tümgeneraller Osman Erbaş, Zekai Aksakallı, Yavuz Türkgenci, Ali Sivri, Selçuk Bayraktaroğlu da korgeneralliğe yükseltildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, koramiralliğe yükseltilirken, Hava Kuvvetleri’nde Korgeneral Hasan Küçükakyüz, orgeneral rütbesine terfi ettirildi.

Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Tümgeneral Şenol Alparslan, Tümgeneral İzzet Çetingöz başta olmak üzere 20 general ve amiralinde görev süresi 1’er yıl uzatıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir