Yüksekdağ: Biz darbelerden darbe beğenmek zorunda değiliz.

HDP Kadın Meclisi’nin Mamak Tuzluçayır’da düzenlediği kadın buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kürt sorununda demokratik çözümün yeniden başlatılması gerektiğini vurgulayarak, “Yeni ve demokratik bir anayasa yapılmalı ama eski kafayla yeni anayasa olmaz” dedi. Yüksekdağ, Qamışlo katliamın ilişkin tek bir başsağlığı dilemeyen hükümet için “bunların düşüncesi de inanlığı da bölünmüş” değerlendirmesinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisinin, “Biz kadınlar darbelere karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz” şiarıyla başlattığı ilk buluşması HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Çağlar Demirel ve Leyla Birlik’in katılımıyla Mamak Tuzluçayır meydanında düzenledi. “Emperyalist savaşa karşı direniyor, boyun eğmiyoruz. Direnerek öğreniyoruz, örgütlenerek kazanacağız” pankartı açılan buluşmada, “OHAL’e hayır”, “Tecritte hayır müzakere hemen şimdi” ve “darbeye hayır demokrasi hemen şimdi” dövizleri taşındı. AKA-DER, Emek Parti (EMEP), Sosyalist Emekçi Partisi (SEP),Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), TUHAD-FED, Ankara Demokratik Alevi Derneği (ADAD), HDK Birleşeni üyesi kadınlar, HDP’li kadınlar ve birçok kadın örgütü buluşmaya katıldı.

hdp-tuzlucayir-miting-8Meydana giriş yapan kadınlar, Mınbiç’te DAİŞ çetelerine karşı savaşırken hayatını kaybeden “Eylem Ataş’ın cenazesini istiyoruz” dövizler taşıdı. Kadınlar sık sık, “Jin Jîyan azadî” sloganı attı.

Diyarbakır zindanı şarkısını okuyan sanatçı Pınar Aydınlar başta PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ve siyasi tutsaklara selam yolladığını belirterek, Abdullah Öcalan’a özgürlük istedi.

‘Kadınlar olarak alanlarda olacağız’

hdp-tuzlucayir-miting-4HDP Ankara İl Eş Başkanı Birsen Kaya, 7 Haziran’da kadın iradesini yok sayan darbeci zihniyetin darbeyle karşı karşıya geldiğini vurguladı. Kaya, demokratik siyasetin olmadığı yerde çatışma silah ve gözyaşı olduğunu belirtti. Kaya, “Kadınlar olarak sokaklar da olmaya devam edeceğiz. Kimse bizi toplumsal alanda yok sayamayacaktır” dedi.

Kadın buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bütün darbelerin kadına ve özgürlüğe karşı olduğunu belirterek, “darbeyle yaşamımızı işgal etmeye çalışanlara karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz. Bizlere çok görülen özgürlüğü yaşatmak için kadınların özgürlüğünün bir toplumun özgürlüğü anlamına geldiğini savunmak için kadının özgürlüğe sevdasıyla savunacağız” dedi.
‘Tankların karşısına ilk biz çıktık’

Darbeleri erkek egemen anlayışının yarattığını belirten Yüksekdağ şöyle konuştu:

“Bu darbe erkek şiddetidir. 15 Temmuz yine erkek siyasetinin merkezi olarak darbelerin örneğini yaşadı. Ankara’nın böyle bir şeyi yaşamasının önüne geçilebilinirdi. Bu darbeler gelenek olmak zorunda değil. Darbelerin ve savaşın dışında bu siyasi iktidarı yöneten erkek zihniyet siyasi darbe dışında başka bir yol bilmiyordu. Zaten 8 Haziran gününden itibaren bir OHAL rejimi yaşanıyordu. Biz karşısındaydık. Cizre’de Sur’da Nusaybin’de tankların tam karşısında savaş uçaklarının tam altında büyük bir özgürlük mücadelesi ve kardeşlik mücadelesi yürüttük. Savaşa boyun eğmedik, boyun eğmeyenlere selam olsun. Bir yıl boyunca hiçbir darbeye boyun eğmeyenlerdir. Zoru darbeyi gördüğünde kaçmaz bizde darbecilere taraf olmak olmaz. Silahı şiddeti siyasetin merkezine kim koyarsa koysun karşısında olduk.”

‘Tanklara karşı uyardık’

hdp-tuzlucayir-miting-3Kürt kentlerinde sokağa çıkmaya yasağı yaşandığın da tankların sokağa indiğini hatırlatan Yüksekdağ, “Tankları sokaklara çıkardığınızda bu tankların nereye gideceğini bilemezsiniz dedik. Hiçbir çağrımızı dikkate almadılar. Tanklar meclise girdi. Nusaybin’de halkın evini bombalayan uçaklar meclisi bombaladı. Darbeye karşı siyaseti savaşa karşı barışı savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Saray kendisinden olmayanları dışlıyor’

“Darbenin karşısında demokrasinin zaferi ilan ettik diyenler sokakları kadınlara dar etti” diyen Yüksekdağ, “Bu ülkenin yüzde 90 darbeye karşı olmasına karşı herkes sokağa çıkmadı. Bunun nedeni sarayın dışlayıcılığıdır. Onların demokratik zaferi kendi iktidarlarının zaferidir. Bu gün de her türlü darbe OHAL karşı her dönemde en tutarlı biçimde duranlar verecek en başta kadınlar verecek” dedi.

‘Darbecilerle iş tuttunuz’

Sokağa çıkanlara para verildiğini belirten ve “Ama bizler sokağa çıkmak için büyük bir mücadele veriyoruz” diye konuşan Yüksekdağ, “Suruç ve Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin anılmasına dahi izin vermiyorlar. 15 Temmuz gecesi 10 Ekim’de hayatını kaybedenlerin anıtını yıktı kırdı. 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenlerin anısına dahi saygı duymuyorlar. Bir salon etkinliğine tahammül göstermiyorlar. Ve darbelere karşı etkili mücadeleyi geliştirebileceklerini düşünüyorlar. Darbecilerle dün siz iş tuttunuz. Kendi atadıklarını görevden almıyorlar. Binlerce kamu görevlisini ‘FETÖ’cü diye görevden alıyorlar hocanın vaazları karşısında ağlayanlar sizlerdiniz. Çıkarlarınız ayrıştı diye zararları halka ödetemezsiniz” diye konuştu.

‘İnsanlığınız bölünmüş’

Kadınlara sokakların dar edilmeye çalışıldığını belirten ve Qamışlo’da yaşana katliama dikkat çeken Yüksekdağ, “katliamlar karşısında insani bir duruş göstermeyenler Qamışlo katliamı karşısında tek bir söz söylemediler. Çünkü onların düşüncesi de insanlığı da bölünmüştür. Bizim için hiçbir katliamın ayrımı yoktur. Ölen Kürt, Alevi işçi olduğunda onların insanlık refleksi göremezsiniz. Mınbiç’te özgürlüğe yürüyen ve kendi yurdunu adım adım özgürleştiren kadın ve erkek direnişçileri de selamlıyorum. Kadınlar özgürlüğü en önde yürüyenler olacaktır” dedi.

Kürt sorununda demokratik çözümün yeniden başlatılması gerektiğini vurgulayan Yüksekdağ, “Yeni ve demokratik bir anayasa yapılması gerekiyor. Ama eski kafayla yeni anayasa olmaz. Yeni bir zeminde Türkiye’nin yeni anayasası tartışılmalıdır. Eşitlikçi bir masanın olması gerekiyor. Kadınların eşit bir biçimde tartışmanın içinde olması gerekiyor. Bütün ezilenlerin doğrudan katıldığı bir zemine ihtiyacımız var. Aksi durum demokratik olmayacaktır. Bu şekilde OHAL’lerini dayatmış olacaklardır” şeklinde konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir