Genelkurmay 8 kayıp açıkladı, Çukurca’da köylüler 9 asker cenazesi aldı

Hakkari-Çukurca karayolunda HPG’liler ile askerler arasında çıkan çatışmalar hakkında bilgi veren yerel kaynaklar kendileri tarafından 9 cenazenin taşındığını söyleyerek, birçok askerin kayıp olduğunu aktardı.

Hakkari-Çukurca karayolundaki Dawoş ile Dereva Seyîdan köyü yakınlarında operasyona çıkan askerler ile HPG gerillaları arasında çıkan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. Her iki noktada yaşanan çatışmalarda Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; 5 asker yaşamını yitirirken, 8 asker yaralandı ve bir askerin kayıp olduğu belirtilmişti.

Hakkari Çukurca’da eylem: 5 asker yaşamını yitirdi, 8 asker yaralı

Sabah saatlerine doğru ise 3 yaralı askerin daha yaşamını yitirdiği açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden saldırı ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

29 Temmuz 2016 Cuma günü saat 17.45 sularında, Hakkâri/Çukurca Taşbaşı köyü bölgesinde, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerle çıkan silahlı çatışma esnasında yaralanan üç kahraman silah arkadaşımız daha şehit olmuş (8 şehit), ilk anda irtibat kurulamayan bir silah arkadaşımız yaralı olarak bulunmuş, ayrıca çatışmaların devamında ondokuz kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgedeki söz konusu çatışmada yaralanan toplam yirmi beş kahraman silah arkadaşımızın hastanede tedavilerine devam edilmektedir. Müteakiben bölgede icra edilen hava destekli operasyonda, sekiz bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Çatışma bölgesinde bulunan köylerdeki yerel kaynaklar ise yaşanan çatışmalarda, sadece 9 cenazenin kendileri tarafından alındığını ve birçok askerin ise kayıp olduğu bilgisini aktardı.

Kayıp askerler aranıyor

Yolu çift taraflı trafiğe kapatan askeri birliklerin Geçimli köy muhtarı ve bazı yurttaşları yanlarında tuttuğu bilgisini paylaşan yerel kaynaklar, Davoş köyü kırsalında birçok yurttaşın kayıp askerleri aradığını belirtti.

Bölgedeki askeri hareketlilik devam ediyor.

Cizre’de tabura roketatarlı saldırı: Bir asker yaralı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde de Cudi dağı eteklerindeki Hisar Tank Taburu’na PKK’liler tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda bir asker yaralandı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir