Avukatlar: OHAL işkenceyi de beraberinde getirdi

Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Katılımcı Avukatlar Grubu, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Sosyal Hukuk /Sosyal Haklar Derneği, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte uygulanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Av. Sezin Uçar, OHAL’in işkenceyi de beraberinde getirdiğini kaydetti.

Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Katılımcı Avukatlar Grubu, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Sosyal Hukuk /Sosyal Haklar Derneği, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte uygulanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında düzenlenen basın toplantısında hukukçular “Darbeye de OHAL’e de hayır” dedi. Hukuk örgütleri adına basın açıklamasını Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu’ndan avukat Sezin Uçar okudu. Uçar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınan askerlerin insan onuru ile bağdaşmayacak sorgu görüntülerinin işkenceyi meşrulaştırmak ve kamuoyunu baskı altında tutmak için özel olarak servis edildiğini ifade etti. Uçar, OHAL’in işkenceyi de beraberinde getirdiğini kaydetti.

Uçar, OHAL ile birlikte Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) kapatıldığını, Hopa’da ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerle sokağa çıkanlara dönük protestolara katılan 9 kişinin tutuklandığını, Dersim’de aralarında Suruç gazilerinin de bulunduğu 13 kişinin işkenceyle gözaltına alındığını, Urfa’da iki sosyalist gencin 7 gündür gözaltında işkencede olduklarını belirtti. Uçar, Suruç katliamının yıldönümü nedeniyle yapılması planlanan “Hiçbir düş yarım kalmayacak” etkinliğinin İstanbul Valiliği tarafından yasaklandığını söyledi.

Uçar, “KHK’lerin savunma hakkının kullanımına dair tüm kısıtlayıcı düzenlemeler incelendiğinde, esas olarak avukatların başta işkence olmak üzere çeşitli hak ihlallerinin önlenmesinde oynadıkları pozitif rolün önüne geçmek perspektifi ile hareket edildiği anlaşılmaktadır” dedi.

Adliye girişlerinde avukatlara dönük x-ray aramasının yeniden yürürlüğü konulduğunu kaydeden Uçar, uygulamaya karşı çıkan avukatların sözlü ve fiziki saldırıya uğradığını ifade etti.

avukatlar-OHAL-2

OHAL’in hapishanelere etkilerine ilişkin ise Uçar, “Sincan ve Bolu’dan yüzlerce mahpus istekleri dışında başka illerdeki hapishanelere sevk edildiler. Sincan’dan Tekirdağ 2 No’lu hapishanesine sevk edilen ağırlaştırılmış üç mahpus konuldukları hücrelerde darp edildiler. Bursa 1. İnfaz Hakimliği kararıyla İmralı Hapishanesi ile OHAL süresi boyunca her türlü iletişim yasaklandı. Ordu E Tipi Hapishanesi’nde 19.07.2016 tarihli Adalet Bakanlığı genelgesi gerekçesiyle Özgür Gündem gazetesinin artık hapishaneye alınmayacağı bildirildi” diye konuştu.

 

Basın açıklamasının ardından Dersim’de işkenceyle gözaltına alınan 13 ESP ve SGDF’linin avukatı olan Can Tombul söz aldı. Dersim’de gözaltına alınan müvekkillerinin operasyon yapılan evde saatlerce işkence gördüklerini belirten Tombul, müvekkillerinin polisin eve öldürme amacıyla girdiğini söylediklerini aktardı.

avukatlar-OHAL-3

Urfa’da gözaltına alınan iki sosyalistin avukatı olan Av. Gülhan Kaya da müvekkillerinin ağır işkence altında olduklarını, yüzlerinde ve vücutlarında işkence izlerinin belirgin bir şekilde yer aldığını söyledi. Kaya, 7 gündür açlık grevinde olan müvekkillerine şeker dahi verilmediğini, savcılığa şeker ve temiz kıyafet için başvuru yaptıklarını ifade etti. Kaya, müvekkilleri hakkında Urfa’da açılmış herhangi bir soruşturma bulunmadığını eski arama kararlarının gerekçe gösterilerek gözaltında tutulduklarını vurguladı.

 

 

 

 

Urfa’da açlık grevinin 7.gününde işkence altındaki iki devrimci hala savcılığa çıkarılmadı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir