HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit: Ayrımcılık yapmadığınızda barış gelecek

Kadıköy’de “Darbelere karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz” sloganıyla gerçekleşen kadın buluşmasında konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, “Bu ülkede barışın kapısı çok rahat açılır, barış ayrımcılık yapmadığınız da gelecek. Bu ülkede barış İmralı’da Sayın Öcalan’la sağlanabilir” dedi. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde Kadıköy İskele Meydan’ında “Darbelere karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz” sloganıyla düzenlenen kadın buluşmasında binlerce kadın bir araya geldi. HDP İstanbul milletvekilleri Huda Kaya, Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan, HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit’in de katıldığı buluşmaya kadınlar alana iki noktada kurulan arama noktalarından geçerek girdi. Kadınlar meydandan “Kadın yaşam özgürlük”, “Jin jîyan azadî”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Darbelere karşı özgürlük sokakta” sloganlarını yükseltirken, darbe girişiminin ardından can güvenliğinden endişe edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecridi ise “Tecride son, Öcalan’a özgürlük” dövizleri ve sloganlarıyla protesto etti. Kadınlar, direniş halayları, horonlarla, sloganlarıyla darbeye karşı özgürlüğün sokakta oluğunu söyledi.

‘Özgürlüğümüzü söke söke alacağız’

istanbul-miting-16

Buluşmada konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, kadınların her zaman darbelerin karşısında olduğunu söyledi, 12 Eylül askeri darbesinde de kadınların sokaklarda, zindanlarla direndiğini belirtti. Darbenin ardından ilan edilen OHAL’le tüm anti demokratik uygulamaların hayata geçirildiğini söyleyen Koçyiğit, kadınların hem askeri hem de sivil darbeye karşı mücadeleyi yükselteceğini söyledi.
Koçyiğit, “Bu ülkede özgürlük, demokrasi, kadın hakları eksik, yok. Kürtleri, kadınları, Alevileri, LGBTİ’leri yok sayarak devlet düzeni kuramazsınız. Darbe olsun istemiyorsanız bunu yapacaksınız. Özgürlük için alanlardayız. Özgürlük iktidarın bahşedebileceği bir lütuf değil hakkımız, ve söke söke alacağız” dedi.

‘Barış ancak Öcalan’la sağlanabilir’

Barışın değerini en çok Barış Anneleri’nin bildiğini belirten Koçyiğit, ” Evlatlarını toprağa verdikten sonra barış diyenlerin önünde eğiliyorum. Bu ülkede barışın kapısı çok rahat açılır, barış ayrımcılık yapmadığınız da gelecek. Bu ülkede barış İmralı’da Sayın Öcalan’la sağlanabilir. Barış kapısı aralanırsa, çatışmadan geri döneceksiniz. Kürt sorunu çözmek istiyorsanız bunun yeri neredeyse oraya gideceksiniz. Buna hazır bir irade kendisini barışa adamış bir irade orada bekliyor bunu hepimiz biliyoruz” dedi. (DİHA)

Kadıköy’de ‘Darbelere karşı özgürlüklerimizi savunuyoruz’ buluşması

 
One thought on “HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit: Ayrımcılık yapmadığınızda barış gelecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir