TSK’da ikinci ihraç dalgası… Komutanlıklar, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında, 1389 askeri personel Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında, 1389 askeri personel Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi. İlk OHAL kararnamesiyle de 1684 asker ihraç edilmişti. Askerlerin “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” ile bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

İhraç edilenler arasında 125 subay ve 68 astsubay bulunuyor. Jandarmada 1196 asker ihraç edilirken bunların arasında general, subay ve astsubaylar var.

İhraç edilenler arasında dikkat çeken isimler şöyle:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başyaveri Albay Ali Yazıcı, Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın özel kalem müdürü Albay Tevfik Gök, Albay Fırat Alakuş.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın ifadesinde Albay Fırat Alakuş için şu sözler yer almıştı: “Bir müddet sonra gidiyoruz deyip beni aldılar. Kapıdan çıktığımda tam taçhizatlı, kafasında çelik miğfer ve silahlı bir şekilde, ürkütücü bir yüz ifadesi ile karşıma çıkan asker şahıs dikkatimi çekti. Sonradan bu kişinin Kurmay Albay Fırat Alakuş olduğunu öğrendim.”

Albay Fırat Alakuş’un, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın istememesine rağmen ataması yapıldığı iddia edilmişti.

Darbe girişimi sırasında tutuklanan isimlerden biri de Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş olmuştu. Ermiş, ifadesinde “Darbe girişiminden önceden haberdar olmadığını savunmuş, “Pişman olmuş ama gecikmiştim” demişti. Ancak Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’yi kaçıran ismin Ermiş olduğu ortaya çıktı.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan, “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” kapsamında, kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanı’na bağlandı.

Bu kanuna aykırı olmayan ve diğer kanunlarla Genelkurmay Başkanlığı’na verilen görev ve yetkilere ilişkin hükümler saklı bırakıldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı ve Başbakanın, gerekli gördüklerinde Kuvvet Komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alabileceği ve bunlara doğrudan emir verebileceği, verilen emrin herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirileceği de karara bağlandı.

Askeri okullar kapatıldı… Kararname yayınlandı

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir