‘Üniversite kendi yöneticisini seçmelidir’

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği ve ODTÜ Mezunları Derneği, ODTÜ’de üniversitelerde rektör adaylarının seçimle gelmesini sağlayan yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bu yana ilk defa ikinci sırada yer alan adayın rektör olarak atanmasına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aralarında ODTÜ, Ankara, Gazi, Yıldız Teknik (YTÜ) gibi üniversitelerin bulunduğu dokuz yükseköğretim kurumuna rektör atamıştı. Yapılan atamalara ilişkin Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği ve ODTÜ Mezunları Derneği ortak yazılı açıklama yayımladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’de seçimlerde ikinci sırada yer almasına rağmen Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ü rektör olarak atamasına ve darbe girişimi ardından görevden almalara tepki gösterilen açıklamada, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin, toplumun her kesiminin gayreti ve desteği ile önlenmesi sonucunda büyük bir tehlike atlatıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Darbe dönemleri, toplumun hür iradesinin engellendiği, tercih yapma hakkının eli silahlı dar bir grubun tekeline geçtiği karanlık dönemlerdir. Bu türden karanlık dönemlerle mücadele; demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına her zaman olduğundan daha fazla sahip çıkmakla mümkündür” diye belirtildi. Açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye toplumunun önüne, toplumsal kutuplaşmanın önlenmesi, demokrasinin güçlendirilmesi ve siyasetin normalleştirilmesi açılarından önemli bir fırsat koyduğu kaydedildi.

ODTÜ’de, rektörlerin seçimle göreve gelmelerini sağlayan yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bu yana ilk kez, üniversitenin tercihi gözardı edildiği ifade edilen açıklamada, “Elbette ki seçimlerde yer alan tüm adaylar ODTÜ’lüdür ve ODTÜ’nün adaylarıdır. Ancak mesele, kişiler değil, ODTÜ’yü bir kurum olarak inşa eden ilke ve değerlerin zedelenmesidir” denildi.

Üniversitelerin iradesine ve özerkliğine saygı duymak kurumsal bir kültürün korunabilmesi için önemli olduğu vurgulanan açıklamada “ODTÜ’nün kurumsal kültürü çoğulcu ve özgürlükçüdür; hukuka, demokrasiye, şeffaflığa ve katılımcı karar alma mekanizmalarına dayanır” diye kaydedildi.

Açıklamada, “Üniversiteler bir ülkenin can damarlarındandır. Üniversitelerin akademik, idari ve mali açıdan özerk birimler olarak var olabilmeleri için, atılması gereken ilk adım, üniversitelerin kendi yöneticilerini kendilerinin seçmelerini sağlayacak gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıdır” denildi, ODTÜ’de ve diğer tüm üniversitelerde, üniversite bileşenlerinin iradesine saygı gösterilmesi talep edildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir