Yasaklamayı protesto eden SGDF: Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu öncülüğünde iki aydır sürdürülen “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasının son etkinliği “Hiçbir Düş Yarım Kalmayacak” anması, OHAL Valiliği’nce yasaklandı. Yasak İstanbul, Adana, Rize, Samsun ve İzmir’de yapılan açıklamalarla protesto edildi. Yasaklamayı kınayan 33’lerin yoldaşları, dostları “Ne yasaklarınız ne de OHAL’iniz bizleri engelleyemez” diyerek onların düşlerini gerçek kılmak için mücadeleyi büyütecekleri sözü verdi.

İSTANBUL

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) İstanbul Valiliği’nin, “Suruç için adalet herkes için adalet” gecesinin yasaklanmasını Kadıköy’de yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

suruc-gece-protesto-kadikoy-1

Halitağa Caddesi’nde yapılan eyleme Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet Platformu, Suruç gazileri, HDP ve ESP PM üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, ESP Genel Başkan Yardımcı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, JİNEPS adına Sebahattin Günel’in de olduğu çok sayıda kişi katıldı. Suruç’tan Ankara’ya, Roboskî’den Diyarbakır’a, Reyhanlı’dan Beyazıt’a, Çorum’dan Maraş’a 19 Aralık’a kadar Türkiye’de yaşana tüm katliamların yer aldığı ve “Herkes için adalet” pankartının açıldığı eylemde, “Suruç anmamız engellenemez”, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç için adalet herkes için adalet”, “Suruç’u unutma unutturma” sloganları atıldı. 33’lerin yoldaşları, dostları ellerinde onların fotoğrafları ile “Düşlerinizi gerçek kılacağız” sözü verdi.

‘ROBOSKÎ, ANKARA, GEZİ, GAZİ, CİZRE, NUSAYBİN ONLARIN DÜŞLERİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Eylemde konuşan SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet, sosyalist gençler olarak Kobanê’nin yeniden inşasında yer almak için 19 Temmuz’da çantalarında umut ve inançlarıyla Suruç’a doğru yola çıktıklarını hatırlattı, “DAİŞ çetelerinin düzenlediği bombalı saldırı ile 33 yoldaşımızı, 33 düş yolcumuzu kaybettik” dedi.

Bir yıldır Suruç başta olmak üzere ülkede yaşanan tüm katliamların sorumlularının yargılanması için adalet talep ettiklerini söyleyen Sadet, “Suruç için adalet herkes için adalet diyerek çıktığımız bu yolda biliyoruz ki, adalet sadece bizim değil, Roboskî’den Ankara’ya, Gezi’den Gazi’ye, Dilek Doğan’dan katledilen kadınlara kadar herkesin talebidir. Adalet diyerek düştüğümüz bu yolda, yolumuzu hiçbir düş yarım kalmayacak diyerek sürdürmekte kararlıyız. 100 barış şehidi, Cizre’de sokak ortasında cesedi günlerce bekletilen Taybet Ana’nın, Nusaybin’de katledilenlerin düşleri yarım kalmayacak. Bizler 33’lerin ardıllarıyız, onların düşlerini sürdürenleriz” dedi.

Bostancı Gösteri Merkezi’nde bugün gerçekleştirecekleri “Hiçbir düş yarım kalmayacak” gecesinin İstanbul OHAL Valiliği tarafından yasaklandığını hatırlatan Sadet, “Adaleti dilinden düşürmeyen AKP/Saray iktidarı adalet talebiyle yapmak istediğimiz geceyi yasakladı. adaleti dilinden düşürmeyen iktidar, bugün, sokaklardan, evlerinden aldığı devrimcilere gözaltında işkence uyguluyor. Bir tarafta demokrasi için sokaklara çağıranlar, diğer taraftan demokrasi için, özgürlükler için sokaklara çıkanlara baskı uyguluyor, katlediyor” diye kaydetti.

“Demokrasi de, adalet de, özgürlükler de ne OHAL yasalarıyla, ne de baskılarla gelmeyecek” diyen Sadet, dün umudu ve özgürlüğü çantalarına koyup yola düşenlerin ardılları, aileleri, yoldaşları olarak mücadele edeceklerini vurguladı.

‘UNUTMAYACAĞIZ, AFFETMEYECEĞİZ, HESAP SORACAĞIZ’

Bir yıldır, 33’lerin isimleri ve düşleri ile sokakları adımladıklarını hatırlatan Sadet, “Hiçbir güç bizi bundan geri durduramayacak. Bu yollarda onların umutlarını ve düşlerini tamamlamak önümüze koyduğumuz en önemli görevse, Roboskî, Hrant ve diğer katliamları gerçekleştirenlerden hesap sormakta önümüzde duran bir görevdir, boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

“Ne 33’le unutacağız, unutturacağız, ne de gecemizi yasaklayanları, katliamları gerçekleştirenleri hesapsız bırakmayacağız” diyen Sadet. “Yeni bir dünyaya duyduğumuz inancı, bu sokaklarda, Büşralaşarak, Eceleşerek yükselteceğiz. Bu sokakları dolduracağız. Ne bu katliamları unutacağız, ne bu adaletsizlikler karşısında diz çökeceğiz. Unutmayacağız affetmeyeceğiz, hesap soracağız” direk sözlerini tamamladı.

Basın açıklamasının ardından kitle, anma gecesine katılmak için BEKSAV’a geçti.

ADANA

Adana İnönü Parkı’nda bir araya gelen ESP ve SGD üyeleri yasak kararına tepki gösterdi. Devrimci Parti’nin de destek verdiği eylemde açıklamayı SGD üyesi Aylin Yıldız yaptı.

suruc-gece-protesto-adana-1

Darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL’in sonuçlarının ortaya çıkmaya başladığını söyleyen Yıldız, “Darbeye karşı demokrasi adı altında, oluşturulmaya çalışılan siyasi atmosfer, doğrudan demokrasi güçlerine saldırıya dönüştü. Saray hükümeti darbe girişimini kendini yeniden tahkim etmek için fırsata çevirmeye çalışıyor. OHAL koşullarında işkenceyi olağanlaştırıyor, demokratik etkinlikleri engelliyor” dedi.

Suruç katliamı ardından emek ve demokrasi güçlerinin katillerin bulunması ve dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması amacıyla adalet mücadelesi için sokaklara çıktığını hatırlatan Yıldız, devletin bu mücadeleyi engellemek için saldırılara giriştiğini belirtti. Yıldız şöyle konuştu: “20 Temmuz’da Suruç’ta katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi önünde, Suruç aileleri ile birlikte yapılmak istenen anma ve anıt açılışı, polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Ardından, Dersim’e mezar anmasına giden ESP ve SGDF’liler kaldıkları eve yapılan işkenceli baskınla gözaltına alındı. Gözaltında günlerce sistematik işkenceye maruz kaldılar. Urfa’da ise iki devrimci genç 7 gündür işkence altında tutuluyorlar. Avukatları aracılığıyla yaşadıkları işkenceyi duyuran gençlerin, ne zaman savcılığa çıkartılacağı belli değil. En son, Suruç Adalet Gecesi, dün akşam itibariyle İstanbul valiliği tarafından yasaklandı.”

Yıldız, OHAL ilan eden hükümetin “Normal yaşam devam edecek” sözlerinin gerçek niyetlerinin ortaya çıktığına dikkat çekti. Yıldız, “Darbeleri yaratan siyaset, halkın söz, eylem ve örgütlenme özgürlüklerini baskıyla, katliamlarla engelleyen siyasettir. Bugün darbeye karşı halka demokrasi nöbetleri tutturanlar, darbecilerle aynı anlayışa sahiptirler. Bizler ilk gün de değimiz gibi, ‘ne askeri darbe ne saray darbesi’ demeye devam ediyoruz. OHAL’e karşı demokratik direniş çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.

Suruç’ta yaşamını yitiren 33 yoldaşlarını anmaya devam edeceklerini söyleyen Yıldız, “33’lerin yoldaşları olarak bir kez daha yineliyoruz, nasıl katliamlarınız karşısında bir adım öne çıkarak sizlere boyun eğmediysek, bütün engellemelere karşı sokaklarda adalet sloganlarımızı haykırdıysak, yoldaşlarımızın ideallerine sahip çıktıysak, bundan sonra da hiçbir güç bizleri engelleyemez. Yoldaşlarımızı anmaya devam edeceğiz” dedi.

suruc-gece-protesto-rize-1

RİZE

İstanbul OHAL Valiliği’nin yasaklama kararı Rize’de  protesto edildi. Rize Fındıklı’da ESP ilçe örgütünde yapılan açıklamayı Turgay Köse okudu. Açıklamaya EMEP, ÖDP, Haziran Hareketi, HDK ve Partizan temsilcileri de katıldı.

 

SAMSUNsuruc-gece-protesto-samsun-1

“Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasının son etkinliği “Hiçbir düş yarım kalmayacak” anmasının İstanbul Valiliği tarafından OHAL gerekçesiyle yasaklanması Samsun’da protesto edildi. ESP Samsun İl Binası’nda yapılan açıklamayı SGDF adına Bahar Naz Karanlık yaptı.

İZMİR

suruc-gece-protesto-izmir-1

İzmir’de ESP ve SGD üyeleri yaptıkları açıklamayla yasağı protesto etti. Açıklamayı okuyan Aylin Aker adalet mücadelesinin büyütüleceğini vurguladı. Basın toplantısına Devrimci Parti, HDP, KJA, Mücadele Birliği, Sosyalist Emek Partisi, Öğrenci Kolektifi de destek verdi.

HDP İl Eşbaşkanı Gülay Bilici “Bizim adalet mücadelemizi darbeler ve olağanüstü haller engelleyemeyecektir. Suruç katliamını IŞİD’i besleyenler tarafından gerçekleştirildiğini halka anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SEP’ten Ali Erden, KJA aktivisti Reyhan Kumru, Mücadele Birliği’den Yusuf Uçar da AKP’nin yasaklarını kınadı, ortak mücadeleye çağrı yaptı. (ETHA)
One thought on “Yasaklamayı protesto eden SGDF: Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir