Ağabey Külter: Hükümet kardeşimi darbecilere sorsun

Şırnak’ta devlet güçleri tarafından gözaltına alınan DBP İl yöneticisi Hurşit Külter’den 67 gündür hala haber yok. Kardeşinin darbe girişiminde bulunan askerler tarafından gözaltına alındığını dile getiren ağabeyi Kamil Külter, kardeşinin akıbetinden sorumlu olan hükümetten, gözaltına alınan darbeci askerlerden kardeşinin akıbetinin sorulmasını istedi.

hursit kulter-agabeyiŞırnak’a yönelik soykırım saldırıları sırasında 27 Mayıs günü gözaltına alınan ve o günden bu yana da kendisinden bir daha haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl yöneticisi Hurşit Külter’den iz yok. Kültür’in bulunması için bulunması için hem ailesinin hem de kamuoyunun gösterdiği çabalara rağmen, hükümet ve devlet yetkililerinden bu konuda tatmin edici bir açıklama yapılmış değil. Yaptıkları bütün yasal başvurulara rağmen 67 gündür kardeşinden haber alamadıkları gibi, hakkında resmi bir açıklama yapılmamasına tepki gösteren ağabeyi Kamil Külter, devletten kardeşinin akıbetine ilişkin somut adımlar atmasını beklediklerini söyledi.

Ağabey Külter, öncelikli beklentilerinin ise, kardeşinin gözaltına alındığına dair paylaşımda bulunan sosyal medya platformu Twitter’da yer alan “BÖF” isimli hesabın yasal merciler tarafından incelenmesi olduğunu kaydetti.

Külter ailesi olarak devletten açıklama beklediklerini dile getiren ağabey Külter, “15 Temmuz darbesinden sonra savaşı yürüten komutanlarla beraber 309 asker gözaltına alındı. Kardeşim o darbecilerin yürüttüğü savaş esnasında gözaltına alındı. Onlar gözaltına alındı ama hükümet Hurşit ile ilgili herhangi bir açıklama yapmış değil. Devlet, gözaltına aldığı darbecilerden Hurşit’in akıbetini sorması gerekiyor” dedi.

‘Hurşit gözaltına alındığında aynı hükümet vardı’

Geçen 67 gün boyunca akıbeti hakkında haber alamadıkları kardeşine dair kaygılarının artığını da dile getiren ağabey, kardeşinin akıbetinden hükümeti sorumlu tuttu.

Kardeşinin akıbetini sorma mücadelesinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Ağabey Külter, “Sonuçta ortada bir hükümet var, Hurşit’in ortaya çıkarılması da hükümetin görevi ve sorumluluğudur. Çünkü bu savaş yürütüldüğünde de iktidar yine vardı, devlet bir an önce Hurşit’i ortaya çıkarsın” şeklinde konuştu.

Ağabey Külter, bütün demokrasi güçlerine de kardeşi Hurşit Külter’in akıbetini sormaya devam etmeleri konusunda çağrıda bulundu. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir