Dersim’de askerin taradığı bir genç yaşamını yitirdi

Hozat’ın Pakîre köyünde denetimli serbestlik kapsamındaki babasını Dalören Jandarma Karakolu’na götüren Mesut İlkbahar, içinde bulundukları aracın askerlerce taranması sonucu hayatını kaybetti. Saldırı sonrası asker olaya “çatışma” süsü verdi.

Dersim’in Hozat ilçesi Pakîre (Dalören) köyünde denetimli serbestlik nedeniyle köydeki jandarma karakoluna imza vermeye giden Alişan İlkbahar’ın içinde bulunduğu araç, karakola varmak üzereyken askerler tarafından tarandı. Açılan ateş sonucu aracı kullanan İlkbahar’ın oğlu Mesut İlkbahar karnına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Köy sakinleri tarafından araçla önce Hozat’a, ardından Dersim Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Mesut İlkbahar yaşamını yitirdi.

Baba İlkbahar ise bir süre karakolda tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Konuya ilişkin görüştüğümüz Alişan İlkbahar, “Hakkımda açılan bir dava için karakola imza vermeye gidiyordum. Karakola varmak üzereyken araca 3-4 kurşun isabet etti. Oğlum arabadan indi, sonra elini kaldırdı, ‘vuruldum’ dedi” diye anlattı.

Saldırının ardından karakoldaki askerlerin olaya çatışma süsü vermek için etrafı rastgele taradığı, açılan ateş sonucu karakola yakın Xoşan (Uzundal) köyü arazisinde yangın çıktığı bildirildi. Sabah saatlerinde askeri bir helikopterin karakola indiği ve bir süre sonra havalandığı öğrenildi. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir