OHAL’de Leman’a devam

Darbe girişiminin ardından “darbe özel sayısı” hakkında toplatma kararı verilen haftalık mizah dergisi Leman, karara tepkisini “OHAL’de Leman” diyerek mizahın gücünü hissettirdi. Derginin yazı işleri müdürü Zafer Aknar, “Yandaş mizahçılık nasıl yapılır bize bir anlatsınlar” diyerek duruma tepki gösterirken, yaşananlara Saray’ın iktidar tutkusunun zemin hazırladığını söyledi.

Darbe girişimi ve OHAL’in ardından iktidarın “darbecilerle mücadele” adı altında yürüttüğü operasyonlardan en büyük darbelerden biri de basına yapıldı. Darbe girişiminin ardından onlarca internet sitesi erişime engellendi, gazeteler televizyon kanalları kapatıldı, dergiler toplatıldı onlarca gazeteci gözaltına alındı. Darbe girişiminin ardından basına yönelen operasyonların ilk adreslerinden biri de haftalık mizah dergisi Leman oldu. Derginin darbe özel sayısı İstanbul 4. Sulh Mahkemesi tarafından toplatıldı, derginin binası “Charlie Hebdo’dan ders almadınız galiba” tehditleri savuran saldırgan tarafından basılmaya çalışıldı.

OHAL'de leman-3Yayın hayatı boyunca eleştirel tavrı nedeniyle iktidarların hep hedefinde olan dergi, OHAL toplatmasına karşı şimdi “OHAl’de Leman” deyip mizahını sürdürdü. Derginin yazı işleri müdürü Zafer Aknar, hem güncel gelişmeleri hem de darbe girişiminin ardından düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelen baskıları değerlendirdi.

‘Mizah dergisinin yandaşı olamaz’

Mizah dergisinin yapısal olarak özgür ve muhalif olacağını belirten Aknar, yandaş mizahçılığın yapılamayacağını belirterek duruma, “Yandaş mizahçılık nasıl yapılır bize bir anlatsınlar” diyerek tepki gösterdi.

Dergilerinin darbe özel sayısının Yeni Şafak ve Akit gibi hükümet yandaşı gazeteler tarafından hedef gösterildiğini ardından durumun linç kampanyasına dönüştürülmeye çalışıldığını belirten Aknar, “Biz bir türlü bu darbecilikten kurtulamadık. Bu yaftalama insanı linç ettirir. Bize karşı linç kampanyasını başlatan da Yeni Şafak ve Akit Gazeteleridir. Klasik, kışkırtan, konum servislerimizi yayınlayan, insanları buraya yönlendirenler de onlar” dedi.

Leman bayilerde tükendi

Derginin hakkında toplatma kararı verilen darbe özel sayısının bir kısmının İstanbul’da dağıtıma girdiğini fakat İstanbul dışında birçok noktaya gönderilemeden el konulduğunu belirten Aknar, polisin Leman’ı bulamayınca bayilerde üzerinde Leman yazan her yayını topladığını söyledi. Aknar, “Kaç bin tane bayi var hepsini tek tek dolaşıp topladılar, taşra polisi Leman’ı bilmez, üzerinde Leman yazan her şeyi toplamışlar” dedi. Basın üzerindeki iktidar baskının OHAL’den öncesinde de var olduğunu belirten Aknar, OHAL’le birlikte ise iktidarın yeni bir sürek avı ile “darbeci” diyerek tüm muhalif basına yönelebileceği uyarısında bulundu.

‘Bütün dergileri FETÖ çıkardı derim’

Dergiyi OHAL döneminde de çıkartmaya devam edeceklerini ve OHAL süresince “OHAL’de Leman” ismiyle yayına devam edeceklerini belirten Aknar, dergiye yönelik yeni bir soruşturma süreci gelişmesi durumunda ne yapacakları sorusuna ise esprili bir yanıt verdi. Aknar, “Her şeyi FETÖ yaptı diye toplu tutuklamalara gidiyorlar, KCK tutuklamalarından da biliyoruz. Bende öyle diyeceğim. Bütün dergileri FETÖ bastı ben bir şey yapmadım derim” dedi.

‘Saray’ın iktidar tutkusu sorumludur’

Hükümetin darbe girişimi sonrası tutumunu da eleştiren Aknar, hükümetin daha önce işlenen suçlardaki sorumluluğun tamamından “FETÖ operasyonları” ile sıyrılmaya çalıştığını hatırlattı. Aknar, şunları söyledi: “Bir numaralı sorumlu bizzat kendisidir. İktidara olan tutkusudur. Kaçamayacaklar. Onların kaçması benim dergi kapağını FETO yaptı demem kadar anlamsızdır. 7 Haziran sonrasında binlerce insan öldü. O Fetöcü, o Darbeci, o bilmem ne demekle sen kendini bu iktidar kavgasında aklayamazsın. O Roboski’yi vuran askerler dün kahramandı bugün darbeci oldu, Tayyip baba yine süper adam oldu. Hiçbir şeyden kaçamazsınız. Berkin Elvan’ın ölümünden de bu iki yüz kişinin ölümünden de Saray sorumludur.”

OHAL’in faturası yine Kürtlere

Geçmiş deneyimlere bakıldığında OHAL’in faturasının yine Kürtlere ve sosyalistlere çıkacağını anımsatan Aknar, “Tecrübelerimiz bize her seferinde Kürt halkının ve sosyalistleri vurduğunu gösterdi bize. Bir sivil darbe” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir