Tuncel: Çare Milli Cephe’de değil, radikal demokraside

Van’da binlerin katılımıyla gerçekleştirilen mitingde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, darbe mekaniğinin halen devrede olduğu uyarısını yaparak, “Darbe belki püskürtüldü ama tehlike geçmiş değil. Darbeye karşı darbe, zulme karşı zulmü geliştirmek Türkiye’yi kurtarmaz” dedi. Darbe girişiminin ardından AKP, CHP ve MHP öncülüğünde yeni bir “Milli Cephe”nin oluşturulduğunu da söyleyen Tuncel, “Çare ne AKP, ne CHP ve MHP ne de Milli Birlik Cephesi. Çare radikal demokraside, Kürdistan’da, gençlerde, faşizme karşı direnen kadınlarda, faşizme karşı yan yana gelenlerde” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Wan il örgütleri ile Kongreya Jinên Azad’ın (KJA) askeri ve sivil darbelere, Olağanüstü Hal’in (OHAL) kaldırılması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı 2 Nisan Kavşağı’nda gerçekleştirdiği miting alanında bir araya gelen binlerce kişi, darbe ve OHAL’e karşı demokrasiyi haykırdı. Aralarında kadın ve gençlerin de bulunduğu 7’den 70’e binlerce kişi sarı, kırmızı, yeşil renklerle süslenen alanı doldurdu.

hdp-van-miting-8

Sık sık “Bijî serok Apo”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir”, “Disa disa serhildan serokê me Öcalan”, “Direne direne kazanacağız”, “Öcalansız yaşamı başınıza yıkarız” ve “Bê serok jiyan nabê” sloganlarının yükseldiği alana sığmayan halk, barikatları kaldırttı.

Kendisinden haber alınamayan DBP Şirnex İl Yöneticisi Hurşit Külter’in de akıbetini soran pankartın asıldığı alandan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük sloganları yükseldi.

Miting, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına “Çerxwa şoreşe” marşı eşliğinde yapılan saygı duruşuyla başladı. Hemen ardından Mezopotamya Kültür Merkezi’ne bağlı sanatçıların seslendirdikleri ezgilerle coşturdukları kitleye ilk olarak DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hitap etti.

Kitleyi ‘Merhaba Başkan Apo’unun yoldaşları’ diyerek selamladı

hdp-van-miting-12Alanı dolduran binleri, “Merhaba Başkan Apo’unun yoldaşları, hoş geldiniz” diyerek selamlayan Tuncel, “Bugün burada her türlü darbeye hayır demek için toplandık, OHAL’e karşı özürlükleri savunmak için toplandık, tecride karşı başkan Apo’ya özgürlük demek için toplandık” dedi.

‘Darbe Türkiye halklarına karşı yapıldı’

Türkiye’nin ağır bir süreçten geçtiğini söyleyerek, 15 Temmuz’da yapılan darbe girişiminin sadece AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a değil, Türkiye halklarına karşı yapıldığını vurgulayan Tuncel, “Darbeye karşı Türkiye ve Kürdistan halkları ayağa kalktı, ‘Darbe istemiyoruz’ dedi, selam olsun özgürlüğü savunanlara” ifadelerini kullandı.

Demokrasi savunucularının 15 Temmuz’a giden süreçte Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerini defalarca kez uyardığını belirten Tuncel, “Cumhurbaşkanını, AKP’yi uyardık. Dedik ki; ‘Eğer siz Kürt sorununu çözmezseniz, Türkiye’yi demokratikleştirmezseniz, Kürt halkına, Rojava’ya düşmanlık ederseniz, krizi derinleştirir. Türkiye’yi uçurumun kenarına getirirsiniz’. Ama bizi dinlemediler. Rojava’ya karşı DAİŞ’i, El-Nusra’yı desteklediler. İmralı’da Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın bin bir emekle kurduğu masayı devirdiler. Kürt halkıyla savaş politikasını devreye koydular, Sur’u, Cizre’yi, Nusaybin’i yerle bir ettiler. Halkımızın evini başın yıktılar, yıkamadıklarını yaktılar yakamadıklarına ise cinsiyetçi sözler yazdılar” diye konuştu.

‘Milli cepheye karşı demokrasi cephesi’

“Bu yakanların, yıkanların hepsi FETÖ’cü diye tutuklandılar, ama Kürt halkı hala kendi durduğu yerde duruyor” diyen Tuncel, “Kürt halkı özgürlük, demokrasi istiyor, önderliğinin özgürlüğünü istiyor. Şimdi yapılması gereken darbeye karşı OHAL ilan edip bütün özgürlükleri askıya almak, darbecilerle mücadele ediyorum adı altında kendi rejimini dayatmak değil. Yapılması gerek Türkiye’yi demokratik geleceğe taşımak. Darbe Anayasası yapmak değil özgürlük Anayasası yapmaktır” dedi.

Tuncel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla AKP, CHP ve MHP tarafından oluşturulan ittifaka da dikkat çekti. “Kürtlere karşı yeni bir Milli Cephe oluşturdular. AKP, CHP, MHP yan yana duruyor. Kürt ve Türkiye devrimci güçlerinin temsilcisi HDP’yi dışında tutuyorlar” diyen Tuncel, bu sözlerinin devamında ise şunları söyledi: “O cephede bizim yerimiz yok. Bizim yerimiz radikal demokraside, özgürlüklerde. Ne zaman görülmüş, özgürlük ve demokrasiden yana olanlar faşistlerle yan yana durmuş. Ama bu cepheye karşı bu cepheye karşı bir başka cephe daha var. Radikal demokrasi cephesi. Biz de bu cepheyi kuruyoruz. Bizim yerimiz belli. İşte demokrasi, işte özgürlük işte Van.”

‘Demokrasi köprüsünü kuracağız’

“Kürdistan’dan demokrasi cephesini kurarak Van’dan Hakkari’ye demokrasi köprüsünü oluşturup, ‘Biz varız diyeceğiz” diyen Tuncel, hükümet ve muhalefet partilerine ise, “Türkiye’de bir daha darbe yaşamasın istiyorsanız yapmanız gereken Kürt karşıtlığı politikasından vazgeçmektir. Ortadoğu’da bütün insanlık için mücadele eden, Ortadoğu’nun geleceğini karartmak isteyenlere karşı Rojava’da yanan özgürlük ateşinin yanında yer almaktır. Eğer gerçekten bir daha darbeler olmasın diyorsanız Kürt halkıyla yeni bir hukuk oluşturarak, özgürlüğünü sağlamak ve yapılacak yeni Anayasa’da Kürt halkının hak ve özgürlüklerini güvence altına almaktır” sözleriyle çağrıda bulundu.

‘Çare Kürdistan’da, kadınlarda, gençlerde, başkan Apo’da’

PKK Lideri Öcalan’ın 15 Temmuz’dan aylar önce yaptığı “Darbe mekaniği” uyarılarını hatırlatan Tuncel, “Yapılacak şey Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürleşmesidir. Demokratik bir sistemi inşa ederek, Türkiye’deki tehlikeleri ortadan kaldırmaktır” dedi.

Darbe mekaniğinin halen devrede olduğu uyarısında bulunan Tuncel, şunları söyledi: “Darbe belki püskürtüldü ama tehlike geçmiş değil. Darbeye karşı darbe, zulme karşı zulmü geliştirmek Türkiye’yi kurtarmaz. Yapılması gereken radikal demokrasiyi geliştirmek, kadın özgürlüğünü, yaşam alanlarımızı güvence altına alacak demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü sistemi inşa etmektir. Eğer bu yapılmazsa Türkiye krizi aşamaz, aksine kriz derinleşir. Bu nedenle önümüzdeki dönemde çare ne AKP, ne CHP ve MHP ne de Milli Birlik Cephesi. Çare Kürdistan’da, gençlerde, faşizme karşı direnen kadınlarda, faşizme karşı yan yana gelenlerde. Bize yönelik geliştirilen tüm politikalara Sakinelerin ve Sevelerin mücadelesi ile karşı çıkacağız. Mücadeleyi büyütme ve Başkan Apo’yu özgürleştirme zamanıdır. Barışın anahtarını halkımız eline almalı ve Sayın Abdullah Öcalan tutsaklıktan kurtarılmalıdır.”
Tuncel’in konuşmasından sonra kürsüye HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı. Miting de Demirtaş’ın konuşması.. (DİHA)

 
One thought on “Tuncel: Çare Milli Cephe’de değil, radikal demokraside

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir