Tutsaklar Bakırköy Cezaevinde hücreleri yaktılar

AKP’nin OHAL ilanıyla birlikte Türkiye cezaevlerindeki siyasi tutsaklara dönük baskılar arttı. Bu cezaevlerinden biri olan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutsakların  ziyaret haklarının keyfi olarak değiştirildiği ortaya çıktı. Hükümlü olan kızı Yıldız Keskin’i ziyarete giden Fahrettin Keskin, ANF’ye bilgi vererek, her pazartesi olduğu gibi aileler olarak  sabah erken saatlerde cezaevinin önüne geldiklerinde  ziyaret günlerinin ve biçimin keyfi olarak  değiştirildiğini  öğrendiklerini aktardı.

Normalde pazartesi günü saat 09.00’da başlayan ziyaretlerin hafta içine  yayıldığına ve bundan sonra  tutsakların koğuş halinde  değil 4-5 kişilik grup halinde ziyarete alınacağını öğrendiklerine dikkati çeken Keskin, şunları kaydetti:

“Biz aileler olarak bu  uygulamaya  tepki gösterdiğimizde  Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi Müdürü Nedim Elbistan, ‘Bu uygulamayı ben yapıyorum; kime şikayet ederseniz edin’ diye çıkıştı.”

Bu keyfi uygulamayı protesto eden  siyasi tutsakların ziyaretlere çıkmama kararı aldığı bilgisini de veren Keskin, “Siyasi tutsak aileleri olarak bu F Tipi uygulamasını kesinlikle kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Fahrettin Keskin, aileler  olarak şu anda nöbet tuttukları cezaevi önüne TOMA ve çevik kuvvet ekiplerinin sevk edildiğini belirtti.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Barkın Timtik, hak ihlalerini protesto amacıyla tutsakların C Blok’taki koğuşlardaki hücreleri yaktığını belirtti. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir