Yüksekdağ: Darbenin planları Sur’da Cizre’de hazırlandı

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Bu siyasi darbenin planları Sur’da, Cizre’de vahşet bodrumlarında hazırlandı. Tankları kentlere indirmeyin, bu darbe mekaniği döner sizi de vurur dediğimizde kulak asmadılar” diye konuştu.

hdp-adana-miting-8

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Darbelere hayır demokrasi hemen” sloganıyla HDP Fırat Temsilciliği önünde düzenlenen mitingde konuştu.

 

HDP’nin darbecilere karşı başlattığı halk buluşmaları bugün eşzamanlı olarak adana ve Van’da düzenlendi. Adana’da HDP Fırat Temsilciliği önünde yapılan halk buluşmasına HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın yanı sıra HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ile parti yöneticileri de katıldı.

hdp-adana-miting-11

Darbecilere karşı HDP’nin miting çağrısına yanıt vererek alanda toplanan binlerce kişiyi selamlayan Yüksekdağ, “Adana sizinle gurur duyuyor” sloganıyla karşılandı.

‘BİR YILDIR TÜRKİYE’DE DARBE KOŞULLARI YAŞANIYOR’

Yüksekdağ, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin bastırılmasının ardından AKP/Saray cuntasının devlette yeniden başlattığı yeniden yapılandırma sürecine dikkat çekti. Yüksekdağ “Sanki bu memlekette ilke defa darbe teşebbüsü geçekleşmiş gibi, darbe kendilerine yöneldiğinde kaşı çıktılar. Oysa bizler, nice darbe gördük ve darbeye karşı mücadeleyi kazandık yine kazanacağız. Bir yıldan bu yana Türkiye’de darbe koşulları yaşanıyordu. Bizlerin 8 Haziran’da tercihine saygı duymayanlar darbe mekaniğini devreye koydular. Oylarla seçildikleriyle övündüler her zaman. Ama HDP temsilcilerini, seçmen Kürt halkına saygı duymadılar” diye konuştu.

hdp-adana-miting-2

Darbe zihniyetini ile hesaplaşılmadığı sürece darbe mekaniğinin yok edilemeyeceğina işaret eden Yüksekdağ şunları söyledi: “Bu siyasi darbenin planları Sur’da hazırlandı. Cizre’de o vahşet bodrumlarında hazırlandı. Nusaybin’de, Yüksekova’da, Lice’de, kuşatmaya alınan Kürt kentlerinde hazırlandı. Tankları kentlere indirmeyin dediğimizde görmezden duymazdan geliyorlardı. Savaş uçaklarıyla halkın yaşam alanlarını vurmayın dediğimizde, bu darbe mekaniği döner sizi de vurur dediğimizde sözlerimize kulak asmadılar.”

‘DARBE MEKANİĞİNİ KENDİLERİ ÜRETTİLER’

Saray cuntasının darbe girişiminin ardından bir dikta rejimi inşasına yöneldiğini kaydeden Yüksekdağ, “Bunlar yalanla demokrasi getirdiklerini söylüyorlar” vurgusunda bulundu. HDP Eş Genel Başkanı, “Her ağızlarını açtıklarında bizlerin siyasi temsiliyetini hedef tahtasına oturtuyorlar. Ama bu halkları onlar böldüler. Türkiye’nin yarısında OHAL rejimi, diğer yarısında huzur ortamı yaratmaya çalıştılar. AKP/Saray iktidarının güvenliği için bu memleketi yakmayı, ölüm ve savaş düzeni kurmayı göze aldılar. 1 yıldır Kürt halkının dökülen kanı içerisinde darbe mekaniğini kendileri ürettiler” şeklinde konuştu.

‘DARBECİ YÖNTEMLERLE DARBE ENGELLENEMEZ’

AKP ile Gülen Cemaati’nin yıllar boyunca Türkiye’yi ittifak halinde yönettiğini hatırlatan Yüksekdağ, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Darbecileri her şeyden önce kendi içinizde arayın, kendi siyasetinizde, kendi zihniyetinizde arayın. Darbe oradadır. 14 sene boyunca can ciğer sarmasıydınız. Devlet kurumlarını kendi içinizde paylaştınız. Bugün bu paylaşım birilerinin işine gelmedi diye yeniden paylaşma savaşına girdiler. ‘Paralel’ dediğiniz yapı sizin gözünüzün önünde örgütlendi. ‘FETÖ’ dediğiniz yapı bizim hep karşımızdaydı. Dışarıda Kürt siyasetçi bırakmayan, bütün özgürlük alanlarımızı gasp eden yapı bu darbeci yapıydı. Bizlerin daima karşımızdaki bu yapı. Sizin paralelinizde, gölgenizde işlediler bütün suçları. Şimdi hem suçlu hem güçlü olmaya çalışıyorlar. Kusura bakmayın böyle bir güç inşa etmenize izin vermeyeceğiz. Darbe karşıtlığı adı altında bir dikta rejimi kurdular. OHAL ilan edildi ve bütün devlet kurumları, yaptığı hiçbir şeyin hesabını vermeden halkları zorla, tutuklama tehdidiyle yönetebileceğini sanıyor. Darbeci yöntemler kullanarak darbeyi engelleyemezsiniz.”

‘YÖNETİMİN DEK ALTERNATİFİ HDP’

HDP’nın artık Türkiye’deki tek muhalefet partisi haline geldiğine işaret eden Yüksekdağ, “Yönetimin de dek alternatifiyiz. Bugün yan yana dizilenler, bizleri görmek istemeyenler tekleşti. Artık hepsi egemen siyasi anlayış içinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

AKP/Saray iktidarının darbe zihniyetini koruduğunu kaydeden Yüksekdağ, “Darbenin çözümü halklarımızın siyasete doğrudan katılmasının yolunun açılmasıdır. Bunu inşa edemeyen hiçbir kurum bizi demokrasi savunucusuyuz diye kandırmaya çalışmasın. Darbe karşıtları işte buradadır” diye belirtti.

AKP hükümetinin darbi girişimi sonrasında ilan ettiği üç aylık OHAL ilanını hatırlatan Yüksekdağ, Urfa’da iki devrimci gencin 9 gündür gözaltında sistematık işkenceye tabi tutulduğunu söyledi. Yüksekdağ, “Urfa’da 9 günden beri gençler işkenceli sorgulamaya tabii tutuluyor, eğer AKP yandaşıysanız bütün sokaklar sizin ama değilseniz sokaklar yasak, bütün devlet kurumlarını Saray’a bağlamanın hazırlıklarını yapıyorlar, bütün bunların karşısında bir eşittir işareti koyup işte demokrasiyi sağladık diyorlar. Yalanınız batsın” diye konuştu.

‘BİZİM YERİMİZ HALKIMIZIN YANIDIR’

Saray’ın otoriter zihniyetiyle buluşmadığı için HDP’nin ötekileştirilmeye çalışıldığını söyleyen Yüksekdağ, “Bu bizim zayıflığımız değil gücümüzdür” diye vurguladı.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sadece orduyu, TSK’yı değil adı muhalefet olan diğer partileri de Saray’a bağlıyorlar. Bizler kimsenin karşısında sıraya geçmedik. Bizleri dizayn etmeyi kimse başaramadı bizim yerimiz halkımızın yanıdır.
Onların kurduğu milli mutabakat değil pilli mutabakattır. O pil onları uzun süre götüremeyecek. Çünkü demokratik mutabakatı sağlamadılar. Savaşla şiddetle Türkiye sorunlarını çözebileceklerini sanıyorlar. Bakın bir yıl öncen bir umut oluşmuştu. Ama bu süre içerisinde çözümsüzlük siyaseti çözüldü ve dağıldı. Bir yıldan bu yana demokratik ve barışçıl çözümde ısrar eden Sayın Öcalan’a tecrit uyguluyorlar. Demokratik çözümün mücadelesini sürdüreceğiz. Bu mücadelede yan yana gelen bütün halklarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Özgürlük yolumuz her daim açık olsun.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir