12 gündür Urfa’da gözaltında direnişte olan 2 devrimci adliyeye sevk edildi

Urfa’da 12 gündür gözaltında tutulan devrimciler Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen, adliyeye sevk edildi. Devrimcilerin, savcılık sorgusu başladı.

Urfa’da, 12 gün önce gözaltına alınan ve sistematik olarak işkenceye maruz kalan devrimciler Mehmet Ali Genç ve Metin Kösemen, adliyeye sevk edildi.

Dün Urfa Emniyeti’nde ifadeleri alınan devrimciler, Urfa Adliyesi’ne sevk edildi. Devrimcilerin, savcılık sorgusu başladı.

Emniyet’te devrimcilere, “ESP, MLKP’nin yasal örgütlenmesidir. ESP ile olan ilişkiniz nedir” sorusu yöneltildi. Genç ve Kösemen’in üzerinde sahte kimlik çıktığına ilişkin iddiada bulunan polis, iki devrimcinin “canlı bomba olmak için Urfa’ya geldiklerini” savunarak, “MLKP’ye üye oldukları” iddiasıyla soruşturma başlatılacağını, sözlü olarak avukatlarına iletti.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, sorgunun, bir soruşturma numarası dahi olmadan yapıldığını belirterek, müvekkillerinin 12 gün boyunca keyfi olarak gözaltında tutulduğunu kaydetti.

GÖZALTINA ALINDIKLARI İLK GÜN AİLELERİNE HABER VERİLMEDİ

Gözaltına alındıkları ilk gün ailelerine ve avukatlarına haber verilmeyen iki devrimcinin, gözaltında oldukları, ikinci polisin aileleri araması üzerine ortaya çıkmıştı.

İlk dört gün işkence gören devrimciler, sorgu boyunca, gözleri bir bez parçasıyla ve elleri arkadan bağlı şekilde tutuldu. İki devrimci kaba dayak, çıplak arama, tecavüz ve ölüm tehdidi, haya sıkma gibi işkencelere tabi tutuldu. Mehmet Ali Genç’e zorla kolonya içirmeye çalıştılar.

İşkenceyi protesto eden iki devrimci, açlık grevi yaptı. Ancak açlık grevinde almaları zorunlu olan şeker, savcılık kararıyla verilmedi.

Devrimcilere, avukatlarını reddetmeleri için zorla belge imzalatılmaya çalışıldı. Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatları, sistematik olarak işkenceye maruz kalan müvekkilleri için Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) ve Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceye Karşı Komite’ye başvuru yaptı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir