AKP’ye serbest olan ‘demokrasi nöbeti’ HDP’ye yasak!

Hakkari’de DBP ve HDP’nin öncülüğünde başlatılan “Darbeye Hayır Demokrasi Hemen” nöbeti polis tarafından engellenmek istendi. Belediye önünde başlayan nöbet eylemi öncesi sivil polisler alanı basarak, yasal olmadığı iddia ettiği pankartlara el koydu.

Hakkari DBP ve HDP İl Örgütleri öncülüğünde organize edilen “Darbeye Hayır Demokrasi Hemen” nöbeti polis baskını ile başladı. Belediye önünde başlayan demokrasi nöbeti, etrafta yoğun tedbir alan sivil polisler, daha sonra alanı bastı. Nöbet alanında yasal olmadığı iddia edilen tecrit ile ilgili pankartlara el koyan polisler, daha sonra alandan çekildi. Başlayan demokrasi nöbetine HDP Milletvekili Nihat Akdoğan, DBP ve DHP İle Eş Başkanları ve yöneticileri, Belediye Eş Başkan vekilleri ve il genel ve belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. HDP bayraklarının asıldığı alana “Darbeye Hayır Demokrasi Hemen” pankartı asıldı.

Kent esnafları da oturma eyleminde bulunan HDP’lileri ziyaret ederek destek verdi. Gece yarısına kadar devam edecek eylem ile ilgili basına açıklaması yapan Milletvekili Nihat Akdoğan, bütün darbelere karşı bu akşam nöbette olduklarını belirterek, “15 Temmuz günü bir darbe girişimi yaşadık. Bugüne kadar sürekli dile getirdiğimiz, bu ülke demokratik yollarla sorunları çözmediği müddetçe, darbe mekaniği sürekli olacaktır. Bunu Sayın Öcalan’da defalarca belirtti. Demokrasiye inanamamış bazı kesimler sürekli biz bunun üstesinden geliriz dediler. Bugün yaşana süreç ‘Siz ne istediniz de biz vermedik’ denilen süreçlerin devamıdır. Selçuklu döneminden bugüne kadar ilk defa halkın parlamentosu bu halkın vergileri ile alına savaş uçakları ile bombalandı. Demokrasi nöbetinde yazılı sloganların polisler tarafından baskınla toplatılması aslında kime ve neye hizmet edildiğini net ortaya koyuyor” diye konuştu.
Akdoğan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulana tecride derhal son verilmesini isteyerek, hem ailesi ile hem de İmralı heyeti ile yeniden görüş imkanının sağlanması gerektiğini vurguladı. Akdoğan, “Sayın Öcalan’a karşı hükümet biran önce aile görüşüne izin vermeli ve avukatların adaya gitmesi sağlanmalıdır” dedi.

“Darbeye Hayır Demokrasi Hemen” nöbeti gece yarısına kadar devam edecek. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir