Doç Dr. Sözeri: Sesini çıkarmayan herkese sıra gelecek

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla süren “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” görevini Doç Dr. Ceren Sözeri devraldı. Sözeri, “Basın baskı altına alınmaya çalışılıyorsa, en başta Kürt medyasına baskı uygulanıyor. Diğer taraftan da sesini çıkarmayan herkese bir gün sıra gelecek.” diyerek dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Özgür Gündem gazetesi üzerindeki baskılara karşı başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasını Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Ceren Sözeri devraldı. Gazete çalışanları ile gündem toplantısına katılan Sözeri, daha önce nöbeti devralan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in tutuklanması üzerine dayanışmaya katılma karar verdiğini söyledi.

Tutuklamalar ters tepti

Nöbetçi yayın yönetmenlerinin tutuklanmasının dayanışmayı kırmak amacıyla yapıldığını hatırlatan Sözeri, “Tutuklamalar ters tepti. Ertesi gün bende dahil 100’ü aşan kişi nöbetçi yayın yönetmenliği için adını yazdırdı. Çünkü bu tür baskılar karşısında ancak bir arada durursak bir sonuç alabileceğimizi düşünüyorum. Zaten Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi oldukça düşüktü. Zaten basına dönük baskılar yüksekti. 15 Temmuz’dan sonra baskıların geldiği boyut beni daha da korkutur hale geldi.” dedi.

İlk baskı Kürt basınına

DİHA ve JINHA’ya dönük baskılara da dikkat çeken Sözeri, “Haber Nöbeti” kampanyasında tutuklu JINHA muhabiri Zehra Doğan ile beraber çalıştığını vurgulayarak, “Zehra haberleri ve çizimleri nedeniyle cezaevinde. Basın baskı altına alınmaya çalışılıyorsa, en başta Kürt medyasına baskı uygulanıyor. Diğer taraftan da sesini çıkarmayan herkese bir gün sıra gelecek ancak ve ancak bu durumu mücadele ederek yan yana durarak iyi gazeteciliği konuşarak aşabiliriz ” diye konuştu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir