İstanbul’da Emekçi Kadınlar Ezidi kadınları andı

Emekçi Kadınlar, Şengal’deki Ezidi soykırımının yıldönümünde DAİŞ tarafından gerçekleştirilen kadın kırımını Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları dans gösterisiyle protesto etti.

Katleden Êzidi kadınlarının kaçırılıp, köle pazarlarında satılmasını unutmadıklarını vurgulayan Emekçi Kadınlar, “Emekçi Kadınlar olarak özgürlük çığlığımızı, Kürt halkının, Ezidilerin özgürlük ateşiyle harlıyoruz” dedi.

Şengal’deki Ezidi soykırımın ikinci yıldönümünde Galatasaray Meydanında bir araya gelen Emekçi Kadınlar, DAİŞ tarafından katledilen ve tecavüze uğrayan Ezidi kadınlarını yaptıkları dans gösterisiyle andı. “Kadın, isyan, devrim” yazılı pankartı ve “Katliamlara karşı dünya’ya başkaldırıyoruz” dövizlerini taşıyan kadınlar, Ezidi kadın kırımını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarının haykırdı. Emekçi Kadınlar adına açıklamayı yapan Nurten Karahancı, “2 yıl önce dünya bir insanlık dramına tanıklık etti. Barbar dinci faşist DAİŞ çetesi karanlığı ile Şengal’i boğmaya çalışırken, binlerce yaşam mum gibi söndü. Katledilen insanlık Şengal dağlarında göç ederken; anaların, çocukların feryatlarına dünya sadece seyirci kaldı” dedi.

Kadınların ve küçük kız çocukların zincire vurulup, köle pazarlarında satılmasının ortaçağ karanlığını tekrar hatırlattığını ifade eden Karahancı, bu kırıma boyun eğmeyen ve tek kurtuluşunu mücadele etmekte gören Ezidi kadınlarının, bugün yaşamlarını yeniden kurmak için yaşamlarını savunduklarını hatırlattı. Ezidi kadınların yaşadığı katliamın tüm dünya ülkelerinde farklı farklı vücut bulduğuna dikkat çeken Karahancı, burka, zorla kapatma, yaşamdan kovma, taciz ve tecavüzle dünyanın her yerinde kadınların baskı altına alındığını kaydetti. Türkiye’de de kadına yönelik şiddet ve baskının artarak devam ettiğine işaret eden Karahancı, “Sokağa çıkan, özgürlüğü tadan bizleri en geri politikalarla yaşamdan kovmaya çalışıyorlar. Bunlara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz” diye konuştu.

“Yaşam bizden yana” diyerek sözlerini sürdüren Karahanlı, “Emekçi Kadınlar olarak özgürlük çığlığımızı, Kürt halkının, Ezidilerin özgürlük ateşiyle harlıyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Erbane ritimleri eşliğinde, zorla kapatılan ve sonra örtüyü üzerinden atıp özgürleşen Ezidi bir kadının canlandıran Emekçi Kadınlar, tüm kadınlar özgür olana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladılar. Dans gösterisinden etkilenip söz alan İranlı bir kadın, “İran’da biz kadınları zorla kapatıyorlar. Örtümüzü açtığımızda hapse atılıyoruz” dedi. Bu baskıya karşı İranlı kadınlar olarak bu baskıya karşı sosyal medyada bir kampanya başlattıklarını aktaran kadın, “Bu esareti kabullenmeyeceğiz” diye konuştu. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir