‘Roboskî dosyası yeniden açılsın soruşturma derinleştirilsin’

AKP/Saray iktidarı, Roboskî başta olmak üzere birlikte planlayıp, yaptığı katliamları şimdi darbeci askerlere mal ederek, kendini aklama çabası içerisinde. Roboskî davasına bakan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, dosyanın hızla yeniden açılması gerektiğini belirtti. Av. Mehmet Emin Aktar ise dosyada verilen takipsizlik kararında dahi katliamın nasıl planlandığının anlatıldığına dikkat çekti, “Roboskî, devlet kararı ile gerçekleşti” dedi.

AKP/Saray iktidarı, darbe girişiminin ardından, kendi döneminde yaşanan katliamların sorumluluğunu üzerinden atıp darbecilere yükleyerek kendini temize çıkarmaya çalışıyor.

Dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan, katliamın ardından yaptığı açıklamada katliamı savundu, “Emri ben verdim” dedi. Böylelikle katliamın siyasi sorumluluğunu yüklenen Erdoğan, katliamı protesto edenleri hedef aldı, katledilen 34 sivilin “terörist” olduğunu savundu.

Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de 34 sivilin, PKK için kaçakçılık yaptıklarını iddia etti, katliamı savundu, sorumluları korudu. Bir süre sonra AKP’den ayrılan Şahin, Meclis’te yaptığı açıklamada, katliama ilişkin MİT’in Genelkurmay’ı yanılttığını iddia etti.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten’e, katliamı gerçekleştirdiği için ödül verdi.

AKP/Saray iktidarı, birlikte planlayıp gerçekleştirdikleri katliamdan, şimdi darbe girişiminde bulduğu için tutuklanan askerleri sorumluluğu tutarak, kendini aklamaya çalışıyor.

Roboskî katliamı dosyası avukatlarından Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ve Avukat Mehmet Emin Aktar, konuya ilişkin ETHA’ya değerlendirme yaptı.

‘HIZLA DOSYA YENİDEN AÇILMALI, SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLMELİ’

Davanın yeniden açılması gerektiğini belirten Av. Elçi, katliam döneminde Roboskî’de görevli olan komutanlardan, hava harekatına katılan tüm komuta kademesinde yer alanların çoğunun şu an tutuklu olduğunu hatırlattı. Elçi, dönemin Diyarbakır özel yetkili savcısı ile özel yetkili mahkemelere bakan hakimlerin de ya görevden alındığını ya da tutuklandığını da hatırlattı.

Başından beri katliam dosyasının üzerinin örtülmeye çalışıldığını, sorumluların cezasız bırakılmak istendiğini söylediklerini ifade eden Elçi, “Sonuç da onu gösteriyor” dedi.

Bu nedenle hızla dosyanın yeniden açılması gerektiğini vurgulayan Elçi, “Çünkü zaten o dönemde de söyledik, 19’u çocuk 34 sivilin öldürüldüğü bir katliamda savcının takipsiz kararı vererek dosyayı kapatması dünyanın hiç bir yerinde görülmemiştir. Sıradan bir trafik kazasında bile, sürücü kusursuz da olsa savcı mahkemeyi görür, hakim beraat verecekse verir. Bu nedenle 34 kişinin katledildiği bir olayın takipsizlikle kapatılması anlaşılır değildir. Hızla bu yanlıştan dönülüp, bir an evvel dosyanın açılıp, yeniden soruşturma yapılması, faillerin tespit edilip yargı önüne çıkarılması gerekiyor.”

Faillerin ifadelerinin yeniden alınarak, soruşturmanın derinleştirilmesi gerektiğini kaydeden Elçi, “Zaten bunlar yapılırsa siyasi anlamdaki sorumlular tüm çıplaklığı ile ortaya çıkar. Dosya açılmadan bir sonuca varmak mümkün değil” dedi.

AKTAR: ROBOSKÎ DEVLET KADEMELERİNDE PLANLANARAK YAPILDI

Avukat Mehmet Emin Aktar, “Roboskî devletin karar süreçleri içerisinden geçilerek, planlanarak yapılmış bir katliam” diyerek, bunun savcı tarafından verilen takipsizlik kararında açıkça yazıldığını söyledi.

Aktar, “Bunu yapan kişilerin bugün darbeci olarak suçlanıp suçlanmamasının Roboskî katliamının yapılış tarzı ve sorumluluğu ile bir ilgisi yok” diyerek, bunun kesin olarak birbirinden ayrılması gerektiğini belirtti. Aktar, şunları söyledi: “Ama darbe girişiminde bulundukları iddiasıyla suçlanan kişiler aynı zamanda Roboskî’den sorumlu tutulup Roboskî’nin aydınlatılması sağlanacaksa, gerçek failler yargılanacaksa buna kimsenin bir itirazı yok. Bizim başından beri istediğimiz zaten bu. ‘Bunlar devlet içerisinde odaklanmıştır. Bunlar yaptı, devlet temiz, biz masumuz’ gibi sonuç çıkacaksa buna kimseyi inandıramazlar. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, bu bir devlet kararı ile gerçekleşti. Bütün komuta kademesinden geçerek, Genelkurmay başkanlığı tarafından onay verilerek hava harekatı yapıldı.”

AİLELER AİHM’E BAŞVURU YAPACAK

Takipsizlik kararı verilerek, iç hukuk yollarının kapatıldığını hatırlatan Elçi, Anayasa Mahkemesi’nin ise sudan bir bahane ile “usulü bir eksiklik var” diyerek, yaptıkları başvuruyu reddettiğini söyledi. Yaptıkları başvurunun üzerinden 6 ay geçtiğini hatırlatan Elçi, Roboskîli ailelerin, önümüzdeki hafta içerisinde AİHM’e başvuru yapacaklarını bildirdi.

Av. Aktar, şunları söyledi: “İki yol var. Birincisi, yeni delil ve iddialar ortaya çıkarsa bu dosya yeniden ele alınarak, dava açılır. İkincisi ise AİHM’den çıkacak sonuca göre yeniden yargılamanın başlatılması. Bir katliam var ve nasıl işlendiği de savcılığın verdiği takipsiz kararında açıklanmış, resmedilmiş. Hangi süreçlerden geçirilerek kararın alındığı yazılmış o belgede. Tek fark o belgenin üzerinde takipsizlik kararı yerine iddianame yazılmamış olması.” (İsminaz TEMEL – ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir