Rio Olimpiyatları protestolarla başladı

Rio de Janeiro olimpiyatları protestolarla başladı. 2014 dünya kupasında olduğu gibi Brezilyalılar bir kez daha olimpiyatlara devlet bütçesinden para aktarılmasını protesto etti.

Rio de Janeiro olimpiyatları protestolarla başladı. 2014 dünya kupasında olduğu gibi Brezilyalılar bir kez daha olimpiyatlara devlet bütçesinden para aktarılmasını protesto etti.

Rio de Janeiro’nun ünlü Copacabana Plajı’nda toplanan binlerce Brezilyalı kamu açığını gizlemek için bütçede usulsüzlük yaptığı Brezilya meclisi ve senatosu tarafından azledilen Dilma Rousseff’in yerine geçen başkan yardımcısı Michel Temer’i protesto etti.

‘DEFOL TEMER’

“Defol Temer” sloganı altında birleşen Rio de Janeirolular geçici devlet başkanının petrol devi Petrobras’ın özelleştirilmesi gibi geçici tedbirler aldığını belirterek istifasını istedi. Dilma Rousseff’in azlini “darbe” olarak niteleyen Rio de Janeirolular “Geri dön sevgili Dilma” yazılı dövizler taşıdı.

İki gün önce Brezilya senatosunda özel olarak Dilma Rousseff’in azli süreci için görevlendirilen komisyon 5’e karşı 15 oyla ülkenin ilk kadın başkanı aleyhinde karar almıştı. Bu gelişmeler üzerine Dilma Rousseff tüm Brezilyalıları demokrasiyi savunması içi sokağa davet etmişti.

FİDEL CASTRO’YA GÖRE DİLMA’NIN AZLİ KURUMSAL DARBE

Dilma Rousseff’in devlet başkanlığı görevinden azledilmesi, Latin Amerika solu tarafından da darbe olarak nitelendiriliyor. Küba eski Devlet Başkanı Fidel Castro, Arjantin eski devlet başkanı Cristina Kirchner, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa azil sürecinde Dilma Rousseff’in en büyük destekçileri arasında yer alıyorlar. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir