Bayburt’ta Kürt öğrencilere ırkçı saldırıya Vali’nin yorumu: ‘Halkın tepkisi’

Bayburt Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksekokulu yetenek sınavları için gelen gençler ‘PKK propagandası yaptığı’ iddiasıyla linç edilmek istendi. Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu ise halkın tepki gösterdiğini savundu.

Bayburt Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksek Okulu yetenek sınavları için kente gelen ve kaldıkları yurtta ‘PKK propagandası yaptığı’ iddia edilen bir grup genç linç edilmek istendi.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre olay, dün gece geç saatlerde Gençosman Mahallesi’nde meydana geldi. Kürt illerinden geldikleri ve mahalledeki öğrenci yurdunda kaldıkları belirtilen öğrencilerin “PKK propagandası yaptığı ve çevreye PKK’yi simgeleyen bayraklar astığı” iddia edildi. Sınavlara gelen öğrencilerle yurtta kalan diğer öğrenciler arasında başlayan gerginlik, yurt binası dışında toplanan ırkçıların yurttaki öğrencilere yönelik linç girişimine döndü. Faşistler, gençleri kente getirdiği öne sürülen yakında park edilen aracı ateşe vermesi üzerine polis gruba biber gazı ile müdahale etti. Yanan araç da itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

Olay yerine gelen Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya ‘halkın tepkisi’ yorumunda bulundu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir