Çalıştırılmayan Parlamento ve ‘Tak-Şak’ çalışan Bakanlar Kurulu

Darbe girişimini fırsata çeviren Saray/AKP iktidarının OHAL ilanı sonrası KHK ile parlamentoyu devre dışı bırakması ve hükümetin bir dönem “Tak emrediyor, şak yapıyorum” diyen Tansu Çiller-Doğan Güreş dönemini andıran Saray-Hükümet ilişkisinde Bakanlar Kurulu, Saray’ın işaret ettiği yasa ve uygulamaları hızla yerine getiriyor. Bugün yapılan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Numan Kurtulmuş, darbe girişimi nedeniyle durdurulan memur izinlerinin kaldırıldığını açıklarken, sermayeye dönük yeni kolaylıkları içeren yasa tasarılarının da müjdesini verdi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada memurlara getirilen izin yasağının bugün itibariyle kalktığını açıkladı.

Kurtulmuş, “Bugün itibariyle kamu personelinin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabileceklerdir” diye konuştu. Kurban bayramı tatilinin de “büyük bir ihtimalle” 9 gün olacağını ifade eden Numan Kurtulmuş, kararın henüz Bakanlar Kurulu’na gelmediğini belirtti.

ABD’nin Gülen’in iadesi konusunda bir karar vermesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, “Ya bir terörist ele başını tutacaklar ya da 79 milyon Türk insanını tercih edecekler” dedi.

Kurtulmuş darbe girişimi sonrası 9’u general 216 kişinin firari durumda olduğunu belirtti. Kurtulmuş, “186 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve 30 Jandarma Genel Komutanlığı mensubu personel, yani toplam 216 kişi firaridir. Onlar, kaçmıştır. Bunların içerisinde 9 tanesi de general rütbesinde olan kaçaklardır” dedi.

Numan Kurtulmuş’un açıklamasından satır başları şöyle:

Emniyet kayıtlarına göre 25 milyon vatandaşımız bugüne kadar demokrasi nöbetine katılmıştır. Dün yine emniyetin kayıtlarına göre İstanbul’da 5 milyon vatandaşımız bir araya gelmiş, Türkiye genelinde diğer illerde de 10 milyon insanımız meydanlara çıkmıştır.

Bundan sonra, bu mitingden sonra ABD yetkililerinin Gülen’i orada saklama koruma konusunda ciddi tereddütler geçirdiklerini zannediyorum

Bundan sonra ABD’li yöneticiler bir tercih yapmak zorundadırlar. Ya bir terörist ele başını tutacaklar ya da 79 milyon Türk insanını tercih edecekler.

Toplumun bütün kesimleri demokrasiye sahip çıkmıştır. Yenikapı Türkiye için yeni bir kapının açılması olmuştur. Demokratik olgunluğa açılan yeni bir kapı olmuştur.

İnşallah bu miladı siyasetçiler olarak bizler de iyi değerlendireceğiz.

TBMM’nin 19 Ağustos itibariyle bir aylık bir tatile girebileceğine işaret eden Kurtulmuş, önümüzdeki günlerde çok sayıda heyetin Türkiye’ye destek ziyaretinde bulunabileceğini açıkladı.

OHAL koşullarında sermaye lehine yasalar çıkarmaya devam eden AKP, yeni bir kanun tasarısını daha Meclis’e sunma hazırlığı içinde. Sermayenin makineler gibi taşınır mallarını bankaya teminat olarak gösterebilmesini sağlayan bu tasarı için Kurtulmuş şu sözleri sarf ett:

“Ekonomik reform paketlerimizin içerisinde zikrettiğimiz bir husus şuydu; iş adamlarının taşınır mallarının alet, makina, teçhizat ve diğer taşınırlarının, bankalara teminat olarak verilebilmesinin kolaylaştırılması. Bunu söz olarak vermiştik. Ekonomi çevrelerini, özellikle KOBİ’leri rahatlatan çok önemli teklifti bu. Şimdi bunu yasalaştırıyoruz. Bundan sonra iş adamlarımız, sadece taşınmazlarını değil aynı zamanda taşınır mallarını, mülklerini de bankalarımıza rehin olarak verebilecek, teminat olarak gösterebilecektir.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir