Hakkari’liler sokakta; ‘İl statüsünde değişiklik tasarısını geri çekin’

Hakkari’de STK’lar öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe katılan binlerce kişi, Hakkari’nin ilçe olması hakkında hazırlanan yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

Hakkari’deki sivil toplum örgütleri öncülüğünde Hakkari’nin ilçe olması konusunda hazırlanan yasa tasarısının geri çekilmesiyle ilgili bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe Hakkari’deki STK temsilcilerinin yanı sıra, Hakkari Belediye Eş Başkanları, kentteki siyasi partiler ve binlerce yurttaş katıldı. Pankartlar açan ve sloganlar atan binlerce kişi, Bulvar ve Cumhuriyet caddesi üzerine iki defa tur attıktan sonra Hükümet Konağı’nın önüne geldi. Burada açıklama Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş, kentin kadim bir şehir olduğuna dikkat çekerek, yasa tasarısının geri çekilmesini istedi. Taş, “Şimdi İl statüsünde yapılacak değişiklik kent için idam sehpasının kurulması ve kentin yok olması demek ve bunun telafisi mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu uygulamadan vazgeçmelidir. 100 binden fazla insanımızı etkileyecek, ekonomik ve sosyal sonuçları çok ağır olacaktır. Hakkâri halkının değerlerine, umutlarına geleceğine kadim kentine dokunmayın” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir