Hrant’ın Arkadaşları: Bu cinayeti hepsi beraber işledi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin açılan ana davanın, kamu görevlilerinin yargılandığı dava ile birleştirilmesinin ardından 6’sı tutuklu, 27’si kamu görevlisi 37 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması öncesi Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen Hrant Dink’in arkadaşları, “Bu cinayeti hepsi beraber işledi” vurgusu yaptı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin açılan ana davanın, kamu görevlilerinin yargılandığı dava ile birleştirilmesinin ardından 6’sı tutuklu, 27’si kamu görevlisi 37 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Dört gün devam edecek olan davanın duruşmasının ilk celsesine, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Garo Paylan, Dink ailesi ve arkadaşları, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetwarrd Danzikyan’ın da araların da olduğu çok sayıda kişi takip ediyor. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, tutuksuz sanıklar Celalettin Cerrah, Reşat Altay, Ahmet İlhan Güler, Ercan Demir, Mehmet Ayhan, Faruk Sarı, Onur Karakaya, Özkan Mumcu, SEGBİS ile katılan sanıklar Hamdi Egbatan, Ogün Samast, Yasin Hayal, tutuksuz sanık Muhittin Zenit ile avukatları ile Dink ailesinin avukatları duruşmada hazır bulundu.

Dosyaya yeni evrak

Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen Hrant’ın arkadaşları, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” yazılı pankart açarak, basın açıklaması yaptı. Bülent Aydın tarafından okunan açıklamada, Dink’in öldürülmesini bütünü ile FETO’ya yüklenmek istendiğini belirerek, “Bu demektir ki, bu kalıba sığmayacak hakikatin ortaya çıkmasına meydan verilmeyecek. Halbuki Hrant’ın hedef haline getirilmesi sürecinde MGK’dan Yargıtay’a devletin yüksek kurumları rol oynadılar. MİT, mahkeme, ‘Bu cinayet hakkında elimizde bilgi yok’ diye bir yazı yollayabildi. Arkadaşımızın öldürülmesi, bazen boğaz boğaza bazen yan yana gelen bütün muktedirlerin katıldığı bir organizasyondu. FETÖ’cü denen bazı kimseler de suikastın suç ortağıdır, bu açık” dedi.

“Ama bugün koalisyon halindeki muktedirlerin, ‘FETÖCÜ’ler yaptı’ diyerek suç ortaklığından sıyrılmayacakları da açık” diyen Aydın, “Bu cinayeti hepsi beraber işledi” dedi.

“Biz bitti demeden bu dava bitmez”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını atan Hrant’ın Arkadaşları açıklamanın ardından davayı izlemek için duruşma salonuna geçti.

Duruşma, tutuksuz sanık Ercan Demir’in savunma yapması ile devam ediyor. (DİHA)

 
One thought on “Hrant’ın Arkadaşları: Bu cinayeti hepsi beraber işledi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir