Yenikapı Mitingi: Bir dönem unutun parlamentoyu, bu ittifak yönetecek ülkeyi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 3 siyasi parti lideri Yenikapı’daki “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde bir araya geldi. Yenikapı’daki mitinge, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘faili meçhul’ cinayetlerle anılan eski Başbakan Tansu Çiller, Susurluk sanığı Mehmet Ağar, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Cübbeli Ahmet Hoca gibi yenikapi-1biat eden ve edeceğini göstermek isteyen zevat katıldı. Devletin tüm olanaklarının seferber edildiği mitingde, görev yapan 15 bin polis, güvenlik için havada uçan helikopter ve denizde bulunan savaş gemileri, ittifakın bileşenlerini gösteren ve tamamlayan unsurları idi. KHK ile devleti yönetmeyi planlayan ittifak, 15 Ağustos’ta parlamentoyu tatil etmeyi planlayarak sorgusuz-sualsiz OHAL’li KHK ile ‘devleti bu ittifak yönetecek’ mesajı verdi Yenikapı mitingi.

yenikapi-2

Liderler arasında ilk konuşmayı yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, darbe girişiminin planlayıcısı olduğu ileri sürülen Fethullah Gülen hakkında “Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya’dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye’ye ‘vur’ emri verdi. İblis’e ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye’nin kalbine nişan aldı” dedi. Bahçeli, HDP hariç Meclis’teki bütün partilerin davet edildiği Yenikapı’daki mitingdeki konuşmasında “Türkiye tek yürek olduğunu göstermiştir. Ayrımız, gayrımız yoktur. Müştereklerimiz, farklılıklarımızdan daha çoktur. Birliğimizi kıskançlıkla kararlılıkla korumalıyız. Kutuplaşma ve cepheleşmeleri bıçak gibi kesmeliyiz” ifadelerini kullandı.

yenikapi-4

Devlet Bahçeli’nin ardından sahneye çıkan ve  ismi anons edilince yuhalanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Özellikle buradan TBMM’yi 15 Temmuz akşamı sabaha kadar açık tutan ve yöneten TBMM Başkanı’na yürekten teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi. Kılıçdaroğlu, ” Değerli arkadaşlarım, neden ve niçin bu noktaya geldik? Önce, teşhisi doğru koyacağız ki tedaviyi güzel yapalım. “Bir musibet bin nasihatten evladır” diye bir atasözümüz var. Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım. Yeni bir olaya zemin hazırlamadan Türkiye’yi çağdaş uygarlığa götürmemiz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu ayrıca, HDP’nin davet edilmemesini unutturmaya çalışarak şunları söyledi: “Gönlüm ister ki bu güzel mitinge, beraberliğe eşlik etmek için sadece parlamentoda değil, dışındaki genel başkanlar da burada olsaydı.”

“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diyen Kılıçdaroğlu, daha önce Taksim Meydanı’nda okuduğu laiklik, adalet, liyakat ve eğitim gibi 10 maddelik metne iki madde daha ekleyerek, Ergenekon ve Balyaz sanıklarına iadeyi itibar istedi. Siyasetin özeleştiri yapması gerektiğini söyledi.

yenikapi-5

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Yenikapı’da yapılan Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde ilk kez kürsüye çıktı. “Asil milletimizin, yani sizlerin yolu, bahtı açık olsun” diyen Akar, “Türkiye seninle gurur duyuyor” tezahüratları altında konuşmasında darbe girişimden dolayı Fethullah Gülen cemaatini suçladı. Ayrıca Akar, miting alanını dolduran yüz binlere seslenirken darbe girişimiyle ilgili olarak, “Sizlerin, yüce milletimizin, asker elbisesi içindeki eli kanlı hainler, caniler ile görevinin başında olan, ülkemizin bekası için aynı zamanda PKK ve sınırlarımızdaki diğer tehditlerle de canla başla mücadele eden TSK’nın kahraman mensuplarını ayırmanız bizlere güç vermiştir” dedi.

yenikapi-6

Başbakan Binali Yıldırım, “16 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan ayrılırken ne kadar umutluysa milletimiz bugün o kadar umutludur. 6 Ekim 1923’te geldikleri gibi giden düşmanın arkasından ne kadar coşkuluysa bugün de o kadar coşkuludur” dedi. Binali Yıldırım, “Bu millet 15 Temmuz destanını yazdı. 15 Temmuz ikinci Kurtuluş Savaşı’dır. Bu topraklarda şerefimizle, bağımsızlığımızla, kardeşliğimizle bir olarak yaşıyoruz. Sanki bu milletin iradesini çalacaklardı. Bizi öldürmeyen her darbe bizi daha da güçlendirir. İşte burada olduğu gibi” diye konuştu.

yenikapi-7

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, mitingde yaptığı konuşmasında miting alanını dolduranlara seslenirken “Sizler, beyaz elbisesiyle 1071’de Malazgirt’te 200 bin kişilik Bizans ordusunun karşısına çıkarken ‘Ey askerler, eğer şehit olursam beyaz elbise benim kefenim olur’ diyen Tufan Alparslan’ın torunlarısınız. 10 asır önce Anadolu’ya gelen İslam kıyamete kadar bu topraklarda yaşayacaktır. Sizler, İslam’ı yok etmek için seferlere çıkan Haçlı ordularını yok edenlerin torunlarısınız. İstanbul’u fetheden ve peygamber efendimizin hadisindeki müjdeye nail olan ‘Ya ben İstanbul’u alırım, ya İstanbul beni’ diyen Fatih’in torunlarısınız” diye konuştu.

yenikapi-8

Kürsüye son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Erdoğan, birlik ruhunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “15 Temmuz’u bir milat olarak kabul etmeliyiz” dedi.  Erdoğan, “Siyasi partilerimizin genel başkanları burada, sizin talebinizi biliyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, siz de idam talebinde bulunduğunuza göre bunun kararını verecek mercii TBMM’dir. Meclisimiz kararı verdikten sonra atılacak adım bellidir. Ben peşinen ifade ediyorum, onarım” dedi. Mitingin sonunda çağrıda bulunan Erdoğan, “Bu bir virgül, Carşamba günü noktayı koyacağız” diyerek meydanlardaki demokrasi nöbetinin çarşamba gününe kadar devam etmesini istedi.

 
One thought on “Yenikapı Mitingi: Bir dönem unutun parlamentoyu, bu ittifak yönetecek ülkeyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir