Cihatçı çetelerin eğitim kampı Hatay’da: Silah eğitimini de polis veriyor!

Sınır hattına sıkışan çetelerin eğitim kamplarını Hatay’a taşıdıkları belirtildi. Reyhanlı’da bulunan bir taş ocağının çete örgütlerine katılanlar için eğitim kampına çevrildiği ve silahlı eğitimin ise özel hareket polisleri tarafından verildiği kaydedildi.

Suriye Demokratik Güçleri’nin(QSD) başlatmış olduğu Minbic-Rakka operasyonlarının ardından Türkiye sınır hattına sıkışarak Suriye ile olan bağları kopma aşamasına gelen çete örgütlerinin yardımına yine Türkiye koştu. Sınır hattına sıkışan El Nusra ve Ahrar uş-Şam gibi çete örgütleri, kendi kamlarında rahat bir şekilde silahlı eğitim alamaz duruma gelirken, eğitim alanlarını Hatay’a kaydırdı.

Reyhanlı’ya bağlı Yeşilova Mahallesi’nde bulunan eski bir taş ocağını eğitim arazisi haline getirdiği belirtilen çetelerin, örgüte katılan yeni üyeleri, burada silahlı eğitimden geçirdikten sonra Suriye’ye götürdükleri ifade edildi. Taş ocağı etrafında görülen hedef tahtaları iddiaları güçlendirirken, hedef tahtalarının üzerinde yüzlerce kurşunun olduğu görülüyor.

‘Çetelere silah eğitimi polisten’

Taş ocağı içinde kurulan atış poligonlarında atış talimlerinin yapıldığını belirten ve güvenlik nedeniyle ismini açıklamayan Yeşilova Mahallesi’nden bir yurttaş, daha çok öğleden sonra ve akşam saatlerinde silah eğitimlerinin verildiğini söyledi. Çetelere silah eğitimini özel hareket polisleri tarafından verildiğini aktaran yurttaş, “Akşam üzeri saat 18.00 sularından akrep diye tabir edilen 4 ya da 5 adet zırhlı araç taş ocağına geliyor. Her araçta en az 5 polis bulunuyor. Saat 21.00 civarına kadar silah ve yakın dövüş eğitimi verildikten sonra oradan ayrılıyorlar” dedi.

‘Silah talimi veriyoruz endişelenmeyin’

Bu eğitimin haftanın 3 günü yapıldığını belirten yurttaş, bazen çok fazla silah sesi geldiğini, dışarı baktıkların da ise polis giyimli kişilerin “Silah talimi veriyoruz endişelenmeyin” dediğini aktardı. Özellikle QSD’nin başlattığı Minbic-Rakka operasyonunun ardından sınırda çok fazla hareketliliğin yaşandığını aktaran yurttaş, kendi evlerinde dahi can güvenliklerinin olmadığını söyledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir