10. ayında Ankara katliamında yaşamını yitirenler anıldı

10 Ekim Ankara katliamının 10. ayında, katledilenlerin yakınları ile emek ve demokrasi güçleri polisin tüm tehdit ve engellemesine rağmen anma gerçekleştirdi. Anmada, 7 Kasım’da ilk duruşması görülecek olan davaya çağrıda bulunuldu.

Ankara katliamında yaşamını yitirenler Ankara Garı önünde düzenlenen etkinlikte anıldı.

100 kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara katliamının 10. ayında, katledilenlerin yakınları ile emek ve meslek örgütleri, siyasi partilen patlamanın yaşandığı tren garında anma etkinliği düzenledi.

Polis, kitleye önce “Açıklama yapılamaz” diye engellemeye çalıştı, ardından 10 Ekim Anıtı önünde açıklama yapılamayacağını söyledi. Polisin tüm tehdit ve engellemelerine rağmen anıt önünde anmayı gerçekleştirildi. HDP ve CHP milletvekillerinin de katıldığı anmada, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu “Savaşa, darbeye, katliama ve diktatörlüğe hayır, barış hemen şimdi” yazılı pankart taşıdı.

10. anında 10 Ekim katliamını bir kez daha lanetleyen kitle, 7 Kasım’da başlayacak olan 10 Ekim davasına çağrıda bulundu. Davanın açılmasına rağmen katliamın sorumlularının ceza almayacağına dikkat çeken kitle, katliamın ve katliamı gerçekleştirenlerin peşini bırakmayacağını kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından patlamanın yaşandığı yere karanfil ve güller bırakıldı. Anma sloganlarla sona erdi. (ETHA)

Ankara Katliamı’nın 10. ayında Kadıköy’e çağrı: Unutmadık, Unutturmayacağız!

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir