Akademisyen Şener: Siyaset biliminde ‘kandırıldık’ diye bir şey yok

Siyaset Bilimci Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Allah bizi affetsin, kandırıldık” diyerek Türkiye’nin yakın tarihinde sorumlusu olduğu bütün siyasi sorunları Gülen Cemaati’ne yıkarak, sorumluluktan kurtulmaya çalıştığını ifade etti. Şener, “Siyaset biliminde ‘kandırıldık’ diye bir şey yok. Bu işin sorumluluğunu üstlenenlerin istifa etmesi gerekiyor. Bu kandırıldık denilerek geçiştirilecek bir durum değil” dedi.

Daha önce “Savcısı benim” dediği Ergenekon ve Balyoz davaları için daha sonra “aldatıldık” diyerek sorumluluğu Gülen Cemaati’ne atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi sonrasında yıllarca bu örgüte destek verdiğini kabul ederek, “kandırıldık” açıklamasında bulundu. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da, “Kandırıldıysan Pişmanlık Yasası’ndan yararlanırsın” sözleriyle seslendiği Erdoğan’ın bu sözlerine AKP-Cemaat ortaklığı döneminde mağdur edilen kesimlerden de tepki var.

AKP ve Erdoğan bununla toplumun bir kesimini uyutsa da, geniş bir kesimi tarafından iki yapının ortaklığına işaret ediliyor.

Barış Bildirisi’ne imza attığı için Mersin Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılan Siyaset Bilimci Yar. Doç. Dr. Mustafa Şener, Erdoğan’ın bu sözlerine dair DİHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikle siyaset biliminde “kandırıldık” söyleminin yeri olmadığının altını çizen Şener, “Koskoca bir ülke yönetiminden sorumlu olanların ‘kandırıldık’ söylemleri hem çocukça hem de kabul edilemez” dedi.

Siyasette “kandırıldık” ya da “kandırdık” söylemleri üzerinde analizin yapılamayacağını belirten Şener, “Kandırıldık söylemi, aslında uzun zamandır Fetocular ile yaptıkları iş birliklerine meşruiyet kazandırma çabasıdır. Bu söylemin başka bir amacı yok” tespitinde bulundu.

‘Kandırıldık demenin bir inandırıcılığı yok’

AKP iktidarının Cemaat ile yürüttüğü işbirliğinin darbe boyutuna ulaşabileceğini tahmin etmediğini ya da buna ihtimal vermediğini ifade eden Şener, Cemaat’in fiili olarak AKP’nin eliyle kurumlara yerleştirildiğini hatırlattı. Şener, “Bu herkesin bildiği bir şey. Bu durum birçok habere araştırmaya konu oldu. MİT raporlarına konu oldu. Sokaktakilerin gözleri ile gördüğü, kulakları ile duyduğu bir gerçekti. Dolayısıyla AKP’nin bu anlamda kandırıldık demesinin bir inandırıcılığı yok. Onların tüm bürokrasiye girişlerine göz yumdular” ifadelerini kullandı.

‘Yaşanan tabloda iktidarın sorumluluğu var’

Yaşanan tabloda siyasi iktidarın sorumluluğunun olduğunu dile getiren Şener, AKP iktidarının da diğer iktidarlar gibi suçu kabul etmeyen bir anlayışla hareket ettiğini ifade etti. Şener, “Genelde Avrupa ülkelerinin çoğunda böylesi durumlarda hükümetler istifa eder. Siyasi sorumluluk gereği yaşanan istifalar, bizim Türkiye’de neydeyse hiç olmadı. Türkiye’de alışık olmadığımız ve hiç görmediğimiz bir şey. AKP iktidarı da kendisinden önceki tüm iktidarlar gibi bu durumda basit bir ‘kandırıldık’ söylemi ile siyasi sorumluluğundan kurtulmak istiyor” dedi.

‘İktidar siyasi sorumluluğu gereği o istifa etmeli’

AKP’nin yaklaşımını “Bu söylem çocukça ve kabul edilemez” sözleriyle değerlendiren Şener, bunun sorumluluğu ortadan kaldırmayacağını vurguladı. Siyasi iktidarın bu yaşananlardan dolayı hesap vermesi gerektiğini söyleyen Şener, şunları belirtti: “Eğer sadece öğretmenler, sağlıkçılar, polisler ve emekçiler cezalandırılacaksa bu konuda daha fazla siyasi sorumluluğu olan iktidarın da cezalandırılası gerekir. Yaşanan bu durumda bir siyasi sorumluluk var mı açık bir şekilde itiraf etmeleri gerekir. Teşhir etmeleri, deşifre etmeleri gerekir ve ardında da siyasi sorumluluğun gereği olarak istifa etmeleri gerekir. Normal demokrasilerde olması gereken şey budur.”

‘Suçları cemaate yıkarak aklanmak istiyor’

Şener, iktidarın Hrant Dink cinayeti, Uludere Katliamı, Kürdistan kentlerinde yaşanan insanlık dışı uygulamalar gibi Türkiye’yi uluslararası alanda zor durumda bırakacak konuları Cemaat’e yıkarak “aklanmak” istediğini de sözlerine ekledi. Şener, “Ama bununda çok ciddi bir inandırıcılığının da olabileceğini sanmıyorum. Çünkü bir kere Erdoğan başta olmak üzere birçok iktidar yöneticisi bu yola beraber girdikleri zaten itiraf etmiştiler” dedi. “Gazete koleksiyonlarını karıştırsanız size bu konudaki büyük iş birliğini görürsünüz. Bunu uluslar arası camia da biliyor biz de biliyoruz” diyen Şener, “Yani burada çok saklı gizli bir şey yok” diye konuştu.

‘İktidar Gülen’nin olayların sorumlu olduğunu bize göstersin’

“Eğer AKP samimi ise o zaman geçmişte yapılan suçların üzerine gitsin” önerisinde bulunan Şener, “Hrant Dink cinayetinin üstüne gitsin. Doğu’da süren kirli savaşın daha çok üstüne gitsin. Roboski’nin daha çok üstüne gitsin. Yani çeşitli cinayetlerin üstüne gitsin. Ve bunları da bize göstersin yani Fetullah Gülen’in gerçekten birebir bu olayların sorumlu olduğunu kendilerinin bu olaylardan bir nebze de olsa ilgisiz olduklarını göstersin” ifadelerini kullandı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir