Ankara Katliamı’nın sorumluları ve failleri yargılansın

Çukurova’da emek ve demokrasi güçleri Ankara 10 Ekim Katliamı’nın 10’uncu ayında alanlara çıkarak yaşamlarını yitirenleri andı, fail ve sorumlularının yargılanması istendi.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara katliamının 10’uncu ayında yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Seyhan Belediyesi içerisinde bulunan Barış Anıtı önünde basın toplantısı yaptı. Açıklamaya, KESK, DİSK, TMMOB, TTB, İHD, HDP, HDK, Halkevleri ve katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri katıldı. “Katilleri tanıyoruz! Unutmayacağız” pankartının ve katliamda katledilenlerin resimlerinin açıldığı açıklama saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten basın metnini okudu.

‘Barış içinde yaşamak istiyoruz’

15 Temmuz darbe girişimine değinen Ökten, ne askeri ne de sivil darbe istemediklerini, tam bağımsız, laik ve demokratik bir Türkiye istediklerini vurguladı. Ülkede barış içinde yaşamak istediklerini dile getiren Ökten, katliamı üzerinden 10 ay geçmesine rağmen fail ve sorumlularının bulunup yargılanmadığını hatırlattı. Ökten, “Arkadaşlarımızın anısını da, ülkemizi de İŞİD zihniyetine ve İŞİD katliamlarının destekçilerine bırakmayacağız. Eşit, özgür, laik, demokratik ve barış içinde bir Türkiye’yi omuz omuza vererek kuracağız. Darbeciler, diktatörler kaybedecek. Emek kazanacak, barış kazanacak, demokrasi kazanacak” diye konuştu.

‘O ateş hiç sönmeyecek’

Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri de, Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu “Katilleri tanıyoruz! Unutturmayacağız. Hesabını soracağız barış ve demokrasi getireceğiz” pankartı açtı. Onlarca kişinin katıldığı açıklamada sık sık “İnadına barış inadına özgürlük” sloganları atıldı. Açıklamada konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel -İş Sendikası Şube Başkanı Kemal Göksoy, AKP hükümetinin 7 Haziran seçimlerinde sonra savaş konseptini devreye konup, yüzlerce insanın ölümüne neden olduğunu dile getirdi. Göksoy patlamayı gerçekleştiren DAİŞ elemanlarının devlet kurumlarınca “Hırçın çocuklar” denildiğini ve bu kişilerin ise Ankara Garı’ndaki emniyet noktalarında ellerini kollarını sallayarak patlamayı gerçekleştirdiğini hatırlattı. Göksoy, garda yaşamını yitirenlerin birer ateş böceği olduğunu ve o ateşin hiç sönmeyeceğini belirterek ülkeye barışı getirene dek mücadele edeceklerini söyledi.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri de aynı amaçla Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir