Barış şehitleri katliamın 10. ayında anıldı

İstanbul Kadıköy ve Avcılar’da, 10 Ekim Ankara katliamının 10. ayı dolayısıyla eylemler yapıldı. AKP’nin darbecilerle mücadele iddiasıyla devrimcilere, muhaliflere yönelik saldırısını arttırdığına dikkat çekilen eylemlerde, “Tereddüde, yılgınlığa yer vermeyeceğiz. Bu katiller, ellerinde daha fazla kan ile, makamlarında oturmaya devam ediyor olabilirler. Ancak bunlar, işledikleri suçların hesabını bir gün mutlaka vereceklerini bilmelidirler” denildi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, 10 Ekim Ankara katliamının 10. ayı dolayısıyla katliamda yaşamını yitirenleri andı. Emek ve demokrasi güçleri, Avcılar’da eylem yaptı.

10 ekim-istanbul-10-08-2

Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu üyeleri, “Ankara’yı unutma unutturma“, “Faşizme karşı omuz omuza“, “Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını attı.

Açıklama yapan Metin Sezgin, katliamın 10 Ekim tarihinden daha önce başlamış olan ve bugün hala devam eden bir sürecin parçası olduğunu söyledi. EMASYA protokolü ile asker ve polislere sınırsız yetkiler verildiğini kaydeden Sezgin, “Katliamların mimarları, bu dönemde kahramanlaştırıldı. Böylece bir bakıma 15 Temmuz’un yolu da yine AKP tarafından döşenmiş oldu” dedi.

Ankara katliamının, tüm saldırıların doruk noktası olduğunu ifade eden Sezgin, “Bu süreçte işlenen tüm cinayetlerin, tertiplenen katliamların failleriyle aynıydı. AKP hükümeti, eski iktidar ortaklarının ihanetine uğradı diye işlediği suçlardan aklanmış sayılacak değildir” dedi.

Darbecilerle mücadele adı altında uygulamaya sokulan OHAL ile devrimcilere, demokratlara yönelik saldırıların arttığını söyleyen Sezgin, buna rağmen aynı taleplerle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Sezgin şöyle konuştu; “Tereddüde, yılgınlığa yer vermeyeceğiz. Ankara’da düşen arkadaşlarımızın anılarını mücadelemizde yaşatacağız. Bu katliamın gerçek sorumlularının nasıl gizlendiğini usanmadan haykıracağız. Bu katiller, ellerinde daha fazla kan ile, makamlarında oturmaya devam ediyor olabilirler. Ancak bunlar, işledikleri suçların hesabını bir gün mutlaka vereceklerini bilmelidirler.” 10 ekim-avcilar-10-08-2

AVCILAR’DA DA ANMA YAPILDI

Emek ve demokrasi güçleri Avcılar’da da barış şehitlerini andı. Avcılar Belediyesi önünde yapılan eyleme, işten atılan Belediye-İş üyesi işçilerinde aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganı nedeniyle polis, kitleye saldıracağı yönünde tehditler savurdu. Buna rağmen eylemi devam ettiren emek ve demokrasi güçleri, basın açıklamasını tamamladı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir