CNN International: Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşması çaresizlikten

Türkiye ile Rusya’nın yeniden yakınlaşması dünya medyasında önemli yer buldu. CNN International, “Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerini tekrar düzeltmesi çaresizlikten kaynaklanıyor. Türkiye, Rusya ile yakınlaşarak bir zamanlar Suriye’de sahip olduğu itibarının bir kısmını geri kazanmaya çalışıyor” görüşüne yer verdi.

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrası AKP hükümeti, AB ile ABD’yi suçlarken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 15 Temmuz’dan bu yana ilk yurtdışı gezisini St. Petersburg’a Rusya’ya yaptı. 24 Kasım 2015’te Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında oldukça gergin bir hal alan ilişkiler, 9 ayın ardından Erdoğan ile Putin arasında yapılan görüşme ile normale döndü gibi görünüyor.

Dün yapılan görüşme dünya medyası konuya geniş yer buldu.

Amerika CNN International televizyonu web sitesinde servis ettiği haberinde, “Erdoğan ile Putin zararlı ara açıklığından sonra görüştü” başlığıyla verdi. Gazeteci Matthew Chance imzalı analiz-haberde “Putin ‘Türkiye bizi sırtımızdan bıçakladı. Bunun ağır sonuçları olacak’ derken dalga geçmiyordu. Türkiye’de turizm endüstrisi ciddi olarak etkilendi. Türkiye’ye milyonlarca Rusyalıyı taşıyan uçuşlar durdu” ifadeleri yer aldı. Chance, makalesinde Cahtham Think Tank kuruluşundan Fadi Hakura’nın “Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerini tekrar düzeltmesi çaresizlikten kaynaklanıyor. Türkiye Rusya ile yakınlaşarak bir zamanlar Suriye’de sahip olduğu itibarının bir kısmını geri kazanmaya çalışıyor. Türkiye Rusya ile ekonomik ilişkilerini düzeltmeye ve Rusyalı turistlerin tekrar Türkiye kıyılarına akışına ihtiyaç duyuyor” şeklindeki görüşlerine de yer verdi.

‘Türkiye önemli ekonomik partnerlerini kaybetti’

Moskova merkezli Sputnik Haber Ajansı da yaşanan darbe girişimi sonrası Türkiye’nin AB ve ABD ile ilişkilerinin zor bir döneme girdiğini, bu durumda Türkiye’nin Rusya jetini düşürme kararını gözden geçirmek durumunda kalarak Rusya ile yakınlaştığını yazdı. Sputnik, imzasız makalede güvenlik analisti Mark Sleboda’nın “Türkiye; AB, ABD, Arabistan ile yan yana durarak Suriye rejimini devirmeye çalıştı. Böylece Türkiye önemli ekonomik partnerlerini kaybetti. Erdoğan şimdi kendini daha dar bir alanda bulundu” şeklindeki görüşlere yer verdi.

Türkiye-Şam ilişkileri

Katar merkezli Aljazeera de web sitesinde “Türkiye-Rusya yeniden başlangıcının arkasında ne var?” başlıklı Dmitar Bechev imzalı bir makale yayınladı. Bechev, makalesinde darbe girişimi öncesi Türkiye’nin dış politikasını gözden geçirmeye karar verdiğini, bu doğrultuda İsrail ve Mısır ile yakınlaşma içerisine girdiğini yazdı. Bechev, makalesinde “Türkiye’nin Şam rejimiyle iletişim kurmak istediği yönünde spekülasyonlar var” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan için kötü haber

Amerika’nın The Wall Street Journal gazetesi de Selina Williams imzalı “Türkiye-Rusya uzlaşması Azerbaycan için kötü anlama geliyor” başlıklı bir makale yayınladı. Williams, Türkiye-Rusya yakınlaşmasının AB’nin Rusya gazına olan bağımlılığı azaltma politikasına ters düştüğünü yazdı. Williams makalesinde Azerbaycan hattının geri planda duracağına dikkat çekerek “Rusya gazı, ‘Türk akımı’ olarak bilinen borularla Karadeniz altından taşınacak” ifadelerine yer verdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir