‘Dr. Alp Çetiner’in tutuklanması darbe fırsatçılığıdır’

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde hekimlik yapan Dr. Alp Çetiner tutuklanmasına ilişkin açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, bu tutumu gerçekleştirenleri “darbe fırsatçıları” olarak değerlendirdi.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde görev yapan Dr. Alp Çetiner 6 günlük gözaltı süresinin ardından dün tutuklanarak Silivri Hapishanesi’ne gönderildi. İstanbul Tabip Odası, Çetiner’in tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İTO-logo

Açıklamada, “Suçu; iyi hekimlik yapmak, cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler tarafından iyi bir hekim olarak bilinmek…” dedi. İstanbul Tabip Odası, Dr. Alp Çetiner’i tutuklanmaya götüren süreci şöyle anlattı:
“1 Ağustos 2016 günü, yeni cezaevi yönetiminin kimi uygulamalarına karşı siyasi tutuklular protesto eylemi gerçekleştirdi. Bu sırada çıkan yangın sebebiyle Dr. Alp Çetiner cezaevi müdürü tarafından olay yerine gitmesi için görevlendirildi. Dr. Alp Çetiner hızla yangın çıkan koğuşa girerek hükümlü ve tutukluların yangın ve dumandan etkilenmemesi, yani zarar görmemeleri için tahliyelerine çalıştı.

Ve bu sürecin ardından; 18 yıllık meslek hayatının büyük bir kısmını cezaevi hekimi olarak yapan Dr. Alp Çetiner cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülere iyi davrandığı, muayene sırasında çay ikram ettiği, sevk sırasında sağlık durumlarını kontrol etmek için yanlarına gittiği gibi komik gerekçelerle cezaevi yönetimi tarafından ihbar edildi ve 6 gün süreyle, avukat dahil hiç kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutuldu. Sonrasında ise daha da vahim bir şekilde, hiçbir delil ortaya konulmaksızın ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘tutuklu ve hükümlülerin ayaklanmasına iştirak etmek’ iddialarıyla tutuklandı.”

Bu tutumu gerçekleştirenleri “darbe fırsatçıları” olarak değerlendiren İstanbul Tabip Odası, Dr. Alp Çetiner’in tutuklanmasını kınadığını belirtti. Açıklamada, “İstanbul Tabip Odası olarak darbe fırsatçılığına izin vermeyeceğimizi duyuruyoruz. Dr. Alp Çetiner derhal serbest bırakılmalı ve kaldığı yerden iyi ve onurlu hekimliğine devam etmelidir” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir