Erdoğan’dan patronlara ‘FETÖ’ çağrısı: O camiadan arkadaşlarınızı ifşa edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarayda Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin ardından ‘FETÖ’ye yönelik başlatılan soruşturma kapsamında seslendiği Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyelerine ifşa çağrısı yaptı.

erdogan-patronlar-feto

Emniyetin her istihbaratı bilemeyeceğini, bilse de yetişemeyeceğini savunan Erdoğan, işadamlarına, “O camidan dostlarınız arkadaşlarınız olabilir, ben diyorum ki bunları ifşa edin. Savcılıklara bildirmeniz lazım” diye seslendi.

‘BU ÖRGÜTE GİDEN HER KURUŞ MİLLETE SIKILAN BİR KURŞUNDUR’

Erdoğan, “Kurumların adını vermeyeceğim hangi kurum olursa olsun. Şu anda yargıdan gelen bazı şeyleri görünce ürpermemek mümkün değil. Bu devletin kurumlarında işadamlarını yatırımcıları vs. Nasıl bunların haraca bağladığını şimdi çok daha açık net görüyoruz. Bu örgüte giden her kuruş millete sıkılan bir kurşundur. O kurşunlar işte o kuruşlar ile finanse ediliyor. Ülkem ve milletim adına bu örgütü tüm unsurları ile tüm mensupları ile içinizden temizleyeceğiniz konusunda ben sizlere güveniyorum” dedi.

“KAÇTILAR, BİZ DE KOVALIYORUZ. BUNU DA BİR İNTİKAM HIRSIYLA DEĞİL HUKUK İÇİNDE”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, “Tarihimizin en alçak, hain, sinsi darbe girişimine asker elbisesi giymiş teröristlerin saldırısına daha da önemli bir işgal teşebbüsüne maruz kaldığımız 15 Temmuz hadisesi nedeniyle birlikteyiz. Bu millet büyük bir millet, güçlü bir millet. Bu millet ürkek, korkak, kaçak bir millet değil, kaçaklar belli. Onlar şu anda kaçtılar, biz de kovalıyoruz. Bunu da bir intikam hırsıyla yapmadığımızı da söyleyeyim, bunu da hukuk içinde, adalet çerçevesinde yapıyoruz, yapacağız. 240 şehidimizin 2195 gazimizin kanını yerde bırakamayız. Bırakırsak bunun hesabını veremiyiz” diye konuştu.

‘O CAMİADAN DOSTLARINIZ, OLABİLİR BUNLARI SAVCILIKLARIMIZA, BİLDİRMENİZ LAZIM’

Erdoğan, “Türkiye’yi Fethullahçı Terör Örgütü eliyle esir etmek, Suriye’de, Libya’da, Irak’ta ve Afganistan’da yaşanan o acı görüntüleri, burada tekrarlamak isteyenlere milletimiz tarihi bir ders vermiştir. Ne diyor Fetullahçı Terör Örgütü’nün o sözde kalemşorları, profları ‘Bu millet öyle silahların karşısına dikilmez.’ Çağrımızı yaptık milletim tankların önünde şehit oldu. Milletimiz meydanları adeta festival alanına dönüştürdü” dedi. İş adamlarından, yurtdışındaki tüm muhataplarına darbe girişimini ve ‘Fetullahçı Terör Örgütü’nün sadece Türkiye için değil tüm dünya için bir tehdit olduğunu anlatmaları çağrısında bulunan Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Hatta hatta o camiadan dostlarınız, arkadaşlarınız olabilir. Ben diyorum ki bunları da ifşa etmeniz lazım. Bunları savcılıklarımıza, emniyet teşkilatımıza bildirmeniz lazım. Niye? Bu, bizim üzerimize bir vatanseverlik borcudur. Onlar bu ülkeyi değil, biz onları çökerteceğiz. Şikayetçi sıfatıyla bunalır bildirmeniz lazım. tam bir virüs her yere girmişler.

Diyelim ki silahlı kuvvetlerde, emniyet teşkilatında enteresan olan şey, oradaki imamlık görevini siviller vasıtasıyla yürüttüler. Tahsil falan çok önemli değil. Maharet önemli. Şeytani bir zihinsel yapı bunlar için çok daha önemli.”

’17-25 ARALIK YARGI VE POLİS DARBE GİRİŞİMİNİ, BENİM ŞAHSİ MESELEM OLARAK GÖRENLER…’

17-25 Aralık operasyonlarına ilişkin Erdoğan, “17-25 Aralık yargı ve polis darbe girişimini, benim şahsi meselem olarak görüp 15 Temmuz silahlı darbe girişimiyle hala gerçekleri kavrayamayanlar, bu örgütün iflah olmaz parçalarıdır. Ülkesine ve milletine acımayana bizim acıma hakkımız yoktur. Zalime merhamet mazluma eziyettir” ifadelerini kullandı.

‘FETÖ MENSUPLARININ BAŞINI PKK, DAİŞ GİBİ EZMEKTE KARARLIYIZ’

Erdoğan, “FETÖ mensuplarının başını tıpkı PKK mensupları gibi, tıpkı DAİŞ mensupları gibi, demokrasiden ve hukuk devleti ilkesinden taviz vermeden ezmekte kararlıyız. Sizlerden destek vermenizi bekliyorum” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki görevden almalara ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Finans altyapısı olmayan hiçbir örgütün, gücünü muhafaza edebilmesi mümkün değildir. FETÖ’yü, silahlı kuvvetleriyle, yargısıyla, polisiyle, diğer kurumlarıyla bürokrasiden nasıl kazıyorsak, iş dünyasından da aynı şekilde temizlememiz şarttır. Yürüttüğümüz mücadeleyi ancak bu şekilde, örgütün finans kaynaklarını da kurutarak başarıya ulaştırabiliriz. Batıdan falan bize akıl veriyorlar. Bürokraside binlerce kişiyi atıyorsunuz bu bizi endişeye sevk ediyor. Bunu diyenler kendilerinde nelerin olup bittiğinden sanki haberleri yok. Kendileri bunu çok çok farklı şekilde yaptılar. Bunu Doğu- Batı Almanya birleşmesinde gördük. Öyle bir ayıklamaya gittiler ki 100 binlerce devlet görevlisini görevden aldılar. Herhangi bir sıkıntı olmasın diye. siz bunları yapıyorsunuz bize de kalkıyorsunuz akıl vermeye. Kendilerine telefon görüşmemizde de söyledim. Doğu- Batı Almanya birleşmesinde bizden çok daha ileri boyutta yaptınız. Bunu milletimiz için yapacağız. Nereye varırsa varsın. 10, 20, 50, 60, 100, 200 bin nereye varırsa varsın yapacağız bunu temizlemeye mecburuz hangi kurumda olursa olsun” diye konuştu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir