ESM: Darbeye ve OHAL’e karşı ortak mücadele

ESM, darbe girişimi sonrasında muhalif kesimlere yönelik ‘cadı avı’na dönüşen görevden almalara tepki gösterdi, darbe’ye ve OHAL’e karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

KESK’e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM), 15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL uygulamaları ile birlikte Gülen Cemaati’ne yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında üyelerinin açığa alınmasına düzenlediği basın toplantısında tepki gösterdi.

Sendika Genel Merkezi binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan ESM Genel Başkanı Mustafa Sağlam, darbe girişimi ve mevcut iktidarın anti-demokratik uygulamaların arasında her zaman özgürlük ve emekten yana bir demokrasi anlayışı için mücadele edeceklerini ifade etti.

‘TÜM GÜCÜMÜZLE DİRENECEĞİZ’

15 Temmuz darbe girişimi ile ülkenin büyük bir kaos ve yıkıma sürüklendiğini vurgulayan Sağlam, “Ülkemizin geleceğini darbeyle biçimlendirilmesini kabul etmediğimiz gibi, her darbe girişimine nasıl direndiysek, bundan sonrada tüm gücümüzle direneceğiz” dedi.

OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmü kararname ile 70 bine yaklaşan kamu emekçisinin açığa alındığını kaydeden Sağlam, “FETÖ soruşturması kapsamında darbeye bulaştığı iddia edilen kamu çalışanlarının açığa alınma süreci, adeta bir ‘cadı avı’na dönüştürülmeye başlanmıştır” diye konuştu.

‘DARBE KARŞITLIĞININ ALTERNATİFİ OHAL OLAMAZ’

Darbe girişimi sonrası daha fazla özgürlük ve hukuk talepleri olduğunu, ancak OHAL yasalarının öne çıkmaya başladığına dikkat çeken Sağlam, bu duruma ilişkin “Darbe karşıtlığının alternatifi OHAL olmaz. Darbe ve mevcut iktidarın anti demokratik uygulamaları arasında bizim safımız, her zaman olduğu gibi özgürlükler ve emekten yana bir demokrasi anlayışıdır” diye belirtti.

‘MUHALİFLERE YÖNELİK GÖZDAĞI’

Birçok yerde üyelerinin açığa alınmasını “muhaliflere yönelik gözdağı” olarak değerlendiren Sağlam, ESM üyelerinin, darbeci bir yapı ile anılıp, açığa alınmaları kabul edilir bir durum olmadığını ifade etti. Sağlam, “Açığa alınan üyelerimizin durumlarının ivedi olarak gözden geçirilmesini ve işlerine bir an önce iade edilmelerini talep ediyoruz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir