Halkların Köprüsü Derneği ‘sınıfsal vatandaşlığa’ karşı çıktı

Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Cem Terzi, Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi konusunda sınıf temelli ayrımcılığı reddettiklerini belirterek, ülkeye gelen tüm yabancılara vatandaşlık verilmesi gerektiğini ifade etti.

İzmir’de mültecilerin sorunları ile ilgilenen Halkların Köprüsü Derneği tarafından Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi tartışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Cem Terzi, insanların kendi ülkelerini terk edip başka bir ülkenin topraklarına geçtikleri andan itibaren o ülkenin siyasi ve ekonomik planları için kullanıldığını ifade etti.

‘Henüz mülteci statüleri yok’

Mültecilerin ait olduğu sınıf, etnik köken, din, mezhep, kültür ve ulusal aidiyetin çeşitli çirkin politikaların malzemesine dönüştüğünü dile getiren Terzi, vatandaşlık tartışması ile mültecilerin yeniden politika malzemesi yapıldığını vurguladı. Terzi, savaştan canını kurtarmak için Türkiye’ye sığınan insanların hiçbirine mülteci statüsü vermeyen devletin, 3 milyon insandan 3000-5000’ine vatandaşlık vermeye hazırlanmasını eleştirdi.

‘Tüm yabancılara vatandaşlık hakkı verilmeli’

Türkiye’de bulunan tüm göçmen ve mülteciler için hem göçmen hem de mülteci statüsünün verilmesi gerektiğini vurgulayan Terzi, sadece Suriyeli mültecilere değil, tüm yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesini savunduklarının altını çizdi.

‘Sınıf temelli ayrımcılığı ret ediyoruz’

Terzi, “Vatandaşlık için belli vasıflar ve beceriler taşınması ve maddi kaynaklara sahip olunması gibi sınıf temelli ayrımcılığı ret ediyoruz. En çok ezilenin en çok korunma gerektirdiğini biliyor ve yoksulların, kadınların ve çocukların yanında yer alıyoruz. Vatandaşlığa en çok ihtiyacı olanlar; aşıları yapılmayan bebeklerdir. 5 yıldır her türlü merdiven altı atölyelerde kaçak olarak günde 10-12 saat, üç kuruşa çalıştırılan Suriyeli çocuklardır. Türkiyeli erkeklere kuma olarak satılan Suriyeli kadınlardır” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir