ÖTSP: Duvarların arkasında yaşanan zulme sessiz kalmayın

ÖTSP’den Mesut Çeki, AKP/Saray iktidarının “darbe ve darbeciler ile mücadele” adı altında, hapishanelere yönelik saldırılarını arttırdığını belirtti. Saldırıların, sokaktaki devrimci muhalefeti sindirme politikasının bir parçası olduğunu vurgulayan Çeki, “Bu yüzden duvarların arkasında yaşanan zulme karşı özgürlük ve adalet derdi olan herkes duyarlı olmalıdır” dedi.

AKP/Saray iktidarı, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından ilan ettiği OHAL ve uygulamaya koyduğu KHK ile hapishanelerde hak gasplarını arttırdı.

Tutsakların en doğal ve insani haklarını dahi kısıtlandı, ziyaret ve avukat görüşleri engellendi. KHK’larla, tutsakların tahliyeleri dahi engelleniyor.

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu’ndan (ÖTSP) Mesut Çeki, hapishanelerde yaşanan OHAL’i ETHA’ya değerlendirdi.

‘EN İNSANİ HAKLAR DAHİ GASP EDİLDİ’

23 Temmuz’da ilan edilen KHK ile baskıların yasal hale getirildiğine işaret eden Çeki, tutukluların, belgelendirilmesi koşuluyla sadece eşi, ikinci dereceye kadar kan ve birinci derece kayın hısımları ile vasisi veya kayyımı ile görüşebildiğini hatırlattı. Bu kararla zaten sınırlı sayıda insanla görüşebilen tutsaklar üzerindeki tecrit duvarının kalınlaştırıldığını belirten Çeki, tutukluların telefonla haberleşme hakkından ancak onbeş günde bir faydalanabildiğini de hatırlattı.

‘SAVUNMA HAKKI ORTADAN KALDIRILDI’

Tutsakların savunma haklarının ise “Cumhuriyet savcısının kararıyla, görüşmeler teknik cihazla sesli veya görüntülü olarak kaydedilebilir, tutuklu ile avukatın yaptığı görüşmeleri izlemek amacıyla görevli hazır bulundurulabilir, tutuklunun avukatına veya avukatın tutukluya verdiği belge veya belge örnekleri, dosyalar ve aralarındaki konuşmalara ilişkin tuttukları kayıtlara el konulabilir veya görüşmelerin gün ve saatleri sınırlandırılabilir” kararı ile gasp edildiğini kaydeden Çeki, zaten yıllardır camlı bölmelerde avukatların müvekkilleri ile zor şartlar altında görüşme yapmaya çalıştığını kaydeden Çeki, bu kararla da savunma hakkının ortadan kaldırıldığını vurguladı.

‘DİRENEN TUTSAKLAR TEK-SÜNGERLİ HÜCRELERE KONULDU’

Darbe girişiminin ardından yüzlerce tutsağın sürgün sevklerle başka hapishanelere gönderildiğini, her sevkin bir işkenceye dönüştürüldüğünü ifade eden Çeki, tutsakların ring araçlarında, hapishane giriş ve çıkışlarda da çıplak arama dayatması ya da fiziki saldırılara maruz kaldığını bildirdi. Çeki, bu saldırıları ve baskılara direnen tutsakların, tekli ya da süngerli hücrelere atıldığını, bir çoğunun ise bununla tehdit edildiğini bildirdi.

‘İDAM TARTIŞMASIYLA KÜRT HALKININ SİNİR UÇLARIYLA OYNANIYOR’

Darbe girişiminin ardında bir kez daha idamın tartışılmaya başlandığını anımsatan Çeki, “İdam tartışmaları gündemde tutularak, İmralı’daki tecrit derinleştirilerek Kürt halkının sinir uçlarıyla oynanmaya devam edilmektedir” dedi.

‘DARBE KARŞITLIĞINDAN KİMSEYE MEYDAN BIRAKMAYANLAR TUTSAKLARA DARBE YAPIYOR’

AKP/Saray iktidarının “darbe ve darbeciler ile mücadele” adı altında tutsakların tüm haklarını gasp etmeye yöneldiğine işaret eden Çeki, şunları söyledi: “Darbe karşıtlığında meydanı kimseye bırakmayanlar tutsaklara darbe yapmaktadır. Fakat devrimci tutsaklar dün olduğu gibi bugün de bu faşizan saldırganlığa boyun eğmeyeceklerdir. OHAL’i fırsat bilip kazanılmış haklarını yok etmeye çalışanlara teslim olmayacaklardır. Bedel ödenerek kazanılmış haklarını sonuna kadar savunacaklardır.”

‘DUVARLARIN ARKASINDA YAŞANAN ZULME KARŞI HERKES DUYARLI OLMALI’

Hapishanelere yönelik bu saldırıların, AKP/Saray iktidarının, sokaktaki devrimci muhalefeti sindirme politikasının bir parçası olduğunu vurgulayan Çeki, şunları ifade etti: “Tutsaklar teslim alınırsa, hapishaneler üzerinden korku duvarları yükseltilirse kimsenin hakkını arayamayacağını düşünüyorlar. Bu yüzden duvarların arkasında yaşanan zulme karşı özgürlük ve adalet derdi olan herkes duyarlı olmalıdır.

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) olarak, tutsakların aileleri ve yoldaşları olarak tutsakların sesi soluğu olmaya, onlara yapılan her saldırıyı kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz. Tutsaklar için söz söyleyen herkes ile bir araya gelip birleşik eylemlilikler gerçekleştireceğiz. Buradan da devrimci-demokrat herkesi hapishaneler konusunda duyarlı olmaya, her platforma tepki vermeye ve eyleme geçmeye davet ediyoruz.”

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir