Irom Sharmila 16 yıllık açlık grevini sonlandırdı

16 yıldır açlık grevinde olan Hindistanlı İnsan Hakları aktivisti Irom Sharmila siyasete atılmak için açlık grevini sonlandırdığını duyurdu.

Hindistanlı insan hakları aktivisti Irom Sharmila, 16 yıldır sürdürdüğü açlık grevini siyasete atılmak istediğini söyleyerek sonlandırdı. Sharmila, Manipur Başbakanı Okram Ibobi Singh’a karşı seçimlerde yarışmak istediğini açıkladı. Sharmila açlık grevinin bitişini sembolik bal tadarak gösterdi.

Irom Sharmila-3

Irom Sharmila dünyanın en uzun süreli açlık grevi direnişçisi olarak biliniyordu. Sharmila, açlık grevini askerlerin evinin yakınında bir otobüs durağında 10 kişiyi öldürmesine şahit olduktan sonra silahlı kuvvetlere karşı başlatmıştı.

Irom Sharmila açlık grevine başladıktan sonra “intihara teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanmış, tutukluluğunun büyük bir kısmını hastanede geçirmiş, burnuna takılan bir boruyla zorla beslenmişti.

Sharmila’nın feshi için mücadele ettiği Silahlı Kuvvetler Özel Güçleri Yasası Keşmir bölgesinde ve ülkenin kuzeydoğusunun büyük bir kısmında emniyet güçlerine ve silahlı kuvvetlere yargısız infaz ve tutuklama hakkı veriyor.

Sharmila artık mücadelesini aktif siyasete atılarak sürdüreceğini, herhangi bir partiye katılmadan bağımsız aday olacağını ifade etti. Siyasi partilerin kendisine ulaştığını kaydeden Sharmila, “Tek ihtiyacım olan 20 bağımsız” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir