TEDİ işçilerine polislerden tehdit: “OHAL var çadırınızı toplayın, yoksa biz kaldırırız”

Limter İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan TEDİ işçileri, önce güvenlik elemanları daha sonra da sivil polisler tarafından tehdit edildi. Polisin OHAL bahanesiyle direnişi kırmak istediğini ve hakaretlerine maruz kaldıklarını söyleyen işçiler, ne pahasına olursa olsun direnişe devam edeceklerini vurguladı.

DİSK’e bağlı Limter İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve direnişe başlayan işçiler önce güvenlik görevlileri, sonra da sivil polisler tarafından tehdit edildi, hakarete maruz kaldı.

Limter İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler, TEDİ’nin Tuzla’da bulunan deposu ile Topkapı’daki Genel Merkezi’nde direnişe başlamıştı. 16 işçinin işten atılmasını protesto eden ve depoda çalışan sendika üyesi kadınlarda makineleri durdurarak grev başlamıştı.

tedi-10-8-4

Direnişin 10. gününde, Tuzla depo önündeki direniş çadırına gitmek isteyen işçiler, güvenlik görevlileri tarafından engellendi. İşçilerin girişine izin verilmedi. Bunun üzerine kapı önünde biraraya gelen işçiler, toplu halde kapıdan geçmeye başladı. ETHA’ya konuşan direnişteki TEDİ işçisi Ertan Tekin, “O sırada güvenlik elemanları bize saldırdı. Aramızda bir arbede yaşandı. ‘İçeri giremezsiniz, o çadırı kaldıracaksınız’ demeye başladı” dedi.

Daha önce kendileriyle sohbet ettiği için bir güvenlik görevlisinin işten atıldığını hatırlatan Tekin, olay yerine bir anda sivil polislerin geldiğini kaydetti. Polisin kendilerine, “eşş.. gibi dinleyeceksiniz, karşınızda polis konuşuyor. Biz devletiz” dediğini belirtti. Polisin konuşma tarzına kadın işçilerin müdahale ettiğini söyleyen Tekin, polisin konuşmasını şu şekilde aktardı: “Biz ne dersek onu yapacaksınız, bizi dinleyeceksiniz. Biz devletiz. O çadır hemen kalkacak, OHAL var. Yoksa biz kaldıracağız.”

Polisin direnişlerini OHAL’le kırmaya çalıştıklarını kaydeden Tekin, “OHAL işçilerin çıkarılmasına engel değilse, direniş çadırının kurulmasına da engel değildir” diye konuştu. Tekin, şöyle devam etti: “Polisler gittikten sonra, güvenlikteki elemanlar tekrar geldi ve açıkça bizi tehdit etti, ‘biz kuvvet bekliyoruz. gelsinler, o çadırı kaldıracağız’ dediler.”

Direniş çadırını kaldırmayacaklarını ve direnişe ne pahasına olursa olsun devam edeceklerini vurgulayan Tekin, tüm kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir